Rusza budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia
Motoryzacja

Rusza budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

Rozpoczęła się budowa ponad 11-km odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik województwie podkarpackim. Inwestycja stanowiąca fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Z nowej drogi kierowcy skorzystają we wrześniu 2026 r.

– Budujemy spójną i bezpieczną sieć dróg szybkiego ruchu. Kluczowym jej elementem jest szlak Via Carpatia. Nasz rząd zrealizował już tę trasę od Lublina do Rzeszowa. Wchodzimy na budowę na kolejnych odcinkach między Rzeszowem a granicą polsko-słowacką. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się także prace na tym szlaku między Białymstokiem a Lublinem. Cel jest jasny: to dynamiczny, sprawiedliwy i zrównoważony rozwój każdego polskiego regionu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


W ramach inwestycji powstanie 11,6 km odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Wybudowany zostanie węzeł Żarnowa-Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R w Strzyżowie. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz osiem estakad, w tym największa o długości ok. 1,1 km na ok. 80 m filarach. Zaplanowano ponadto budowę pięciu wiaduktów i czterech przejść dla zwierząt. Droga zostanie wyposażona w urządzenia brd oraz ochrony środowiska. Przebudowane zostaną także drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna oraz urządzenia melioracyjne.

Budowa S19 między Babicą a Domaradzem podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik oraz Jawornik – Domaradz.

Na czas budowy pierwszego odcinka, w Jaworniku powstanie tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19. Docelowo, po wybudowaniu drugiego odcinka S19, trasa ta nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku, a w śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19.

Droga ekspresowa S19 na odcinku Babica – Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekami wodnymi. Dlatego w trakcie prowadzonego na etapie koncepcji programowej rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano rozległe badania geofizyczne, wiercenia i sondowania oraz prowadzono monitoring osuwisk.

W pierwszej kolejności na placu budowy zostanie przeprowadzone rozpoznanie saperskie terenu, inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne. Wybudowane zostaną drogi technologiczne i zaplecze wykonawcy. Rozpocznie się odhumusowanie terenu i prace archeologiczne. Ruszy też budowa fundamentów pod podpory mostów i usuwanie kolizji z sieciami gazowymi, elektrycznymi i teletechnicznymi.

Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Zgodnie z podpisaną umową, zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie jest planowane we wrześniu 2026 r. Wykonawcą zadania o wartości 1,25 mld zł jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

S19 w woj. podkarpackim

Biegnąca przez Podkarpacie S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km, z czego:     

81,8 km oddano już do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe);
72,9 km jest w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe oraz w systemie Projektuj i buduj: Domaradz – Krosno, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Północ – Jasionka);
11,6 km jest w przygotowaniu (na etapie przetargu odcinki: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz).

Od maja 2022 r. S19 łączy Lublin i Rzeszów, przez co podróż samochodem pomiędzy woj. lubelskim i woj. podkarpackim jest szybka, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Za sprawą S19 mieszkańcy Podkarpacia uzyskali szybkie połączenie (za pośrednictwem S17) z Warszawą, a kierowcy z województwa lubelskiego mogą ekspresowo dotrzeć do autostrady A4.

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce Via Carpatia będzie miała docelowo około 700 km długości. Droga będzie przebiegać przez teren pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. W jej skład wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19. Trasa będzie biegła od Budziska (granica państwa z Litwą) przez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów aż do Barwinka (granica państwa ze Słowacją).

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

12 września 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie