Stena Recycling planuje inwestycje w przetwarzanie odpadów przemysłowych
Motoryzacja, News

Stena Recycling planuje inwestycje w przetwarzanie odpadów przemysłowych

Stena Recycling planuje inwestycje w przetwarzanie odpadów przemysłowych. Rozważa też budowę kolejnej EkoStacji

Zajmująca się przetwarzaniem odpadów Stena Recycling planuje rozwój swoich mocy przerobowych w Polsce. Firma zamierza inwestować głównie w przetwórstwo śmieci przemysłowych, choć rozważa też budowę kolejnej EkoStacji, w której przyjmowane są odpady od klientów indywidualnych.

Z usług Stena Recycling korzysta ponad 2 tys. firm różnej wielkości firmy. Tych największych ma w portfolio ok. 500.

– Firma przetwarza między od 600 do 800 tys. ton odpadów rocznie – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Anna Nowakowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling. – W zeszłym roku to było około 700 tys. ton. Większość z tych odpadów to złom i makulatura. Jesteśmy jedną z głównych firm zajmujących się odpadami pochodzącymi z przemysłu, oferującą tzw. kompleksowe usługi gospodarki odpadami. Z racji tego, że ten rynek jest bardzo rozdrobniony, rzeczywiście udziały nawet tych największych firm nie są jednak bardzo duże.

Według najnowszych danych Eurostatu w 2012 roku Polska wytworzyła ponad 159 mln ton odpadów. Na tle innych państw Unii nie wypadamy źle. Na przeciętnego mieszkańca daje to ponad 300 kg śmieci rocznie, podczas gdy ta średnia w innych państwach wspólnoty zbliża się do 500 kg. Mniej odpadów w Unii wytwarzają tylko Czechy, Łotwa, Estonia i Rumunia. Nieco gorzej jednak wypadamy pod względem recyklingu. Z puli śmieci przypadających na mieszkańca Unii Europejskiej nieprzetwarzane było zaledwie 12 kg rocznie, podczas gdy w Polsce na wysypiska trafiało 65 kg nieprzetworzonych odpadów. W 2013 roku GUS oceniał odzysk odpadów w Polsce na 69 proc.

– Ten odzysk to oczywiście i recykling, i odzysk energetyczny – podkreśla Anna Nowakowska. – Jest to cały czas poziom, który nie jest tym docelowym, bo dążymy do tego, żeby jak najwięcej tych odpadów zostało odzyskanych.

Stena Recycling informuje, że w 2015 roku zajmie się poprawą oferty dla klientów przemysłowych: producentów wyrobów metalowych, producentów żywności i wszelkiego rodzaju produktów konsumenckich, a także dla centrów logistycznych oraz sieci handlowych.

– Chcemy wzmacniać i rozwijać zakłady, które już mamy, inwestując w nowe urządzenia przetwarzające wstępnie te surowce – informuje dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling. – To są różnego rodzaju urządzenia, czy to do przetwarzania wstępnego złomu, takie jak tzw. paczkarki czy praso-nożyce, czy do wstępnego przetwarzania makulatury. I to jest to, na czym się będziemy w tej chwili głównie koncentrować.

Przetwarzanie śmieci wytwarzanych przez klientów indywidualnych nie jest kluczową częścią działalności Stena Recycling. Firma jednak zbiera także ten typ odpadów. Szczególnie nastawia się na odbiór tzw. odpadów problemowych oraz surowców wtórnych, które można oddać do przetworzenia, np. elektrośmieci czy stare samochody.

– W tej chwili mamy dwie EkoStacje: w Warszawie i Poznaniu. Nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa w tej kwestii – deklaruje Anna Nowakowska ze Stena Recycling. – Natomiast decyzji o tym, gdzie chcielibyśmy rozwinąć dodatkową EkoStację, jeszcze nie podjęliśmy.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Biznes

9 marca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie