Polskie fabryki motoryzacyjne biją eksportowe rekordy
Motoryzacja, News

Polskie fabryki motoryzacyjne biją eksportowe rekordy

Polskie fabryki motoryzacyjne biją eksportowe rekordy. Ich zagraniczna sprzedaż w 2015 roku może być najwyższa w historii

Wartość polskiego eksportu motoryzacyjnego może w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczyć 20 mld euro – ocenia firma analityczna i consultingowa AutomotiveSuppliers.pl. Na tak dobre perspektywy wskazują rekordowe wyniki marca, gdy polski fabryki sprzedały za granicą samochody i części warte 1,97 mld euro.

Po trzech miesiącach tego roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego przekroczył 5 mld euro i był większy o 14 proc., porównując z analogicznym okresem w 2014 roku. W samym marcu wynik był jeszcze lepszy, bowiem eksport samochodów i części był o 16,8 proc. wyższy niż rok wcześniej.

– Tylko w marcu zanotowaliśmy 2 mld euro wyeksportowanych produktów motoryzacyjnych, co jest najwyższą wartością w historii – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl. – Najwięcej eksportujemy części i komponentów, ponad 800 mln euro także w marcu, to nowy rekord w eksporcie samych części i komponentów.

O tak znaczącym wzroście w marcu zdecydowała wyższa o ponad 1/5 dynamika eksportu do krajów Unii Europejskiej. Najbardziej, bo o ponad 56 proc., wzrosła sprzedaż do Wielkiej Brytanii, która odbiera ponad 10 proc. polskich wyrobów motoryzacyjnych. Eksport do Niemiec wzrósł o ponad 12,6 proc.

– Dla nas największym rynkiem nadal pozostaje rynek niemiecki – zaznacza Rafał Orłowski – O ile w tym rynku ogólnym, łączonym spośród kilku grup, jest to około 30 proc., o tyle w przypadku części i komponentów mówimy tutaj o wartości aż 40 proc.

Od początku 2015 roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego systematycznie rośnie. W styczniu o blisko 12 proc., w lutym o 13 proc. a w marcu o prawie 17 proc. W zeszłym roku polskie fabryki motoryzacyjne sprzedały za granicą samochody i części warte ok. 19 mld euro. W tym wynik powinien być jeszcze lepszy.

– Na pewno będziemy ustanawiali nowe rekordy w każdej wartości, zarówno pod względem obrotu, sprzedaży, zatrudnienia, jak i eksportu – ocenia ekspert AutomotiveSuppliers.pl. – Zakładamy m.in. to, że po raz pierwszy wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego z naszego kraju przekroczy 20 mld euro w skali całego roku.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Inwestor

30 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie