Nowe technologie motoryzacyjne
Motoryzacja, News

Nowe technologie motoryzacyjne

Firmy na całym świecie prześcigają się w wymyślaniu i wprowadzaniu do użytku najnowszych technologii chroniących nasze środowisko. Za priorytet uważane są: ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, zmniejszenie zużycia paliwa oraz konstruowanie pojazdów opierających się na niekonwencjonalnych źródłach energii.

To wszystko jest oczywiście bardzo ważne, jednak głównie w procesie produkcyjnym ? aby maszyny te, pojawiając się na rynku, spełniały odpowiednie normy. Trochę inaczej wygląda to w momencie, gdy nowiutki pojazd opuszcza salon firmowy. W trakcie użytkowania to my decydujemy jak bardzo ekologiczne będzie nasze auto. W najlepszym wypadku będziemy  stosować się do zasad ecodrivingu oraz będziemy systematycznie sprawdzać stan techniczny samochodu.

Fiat postanowiła pomóc

Jednym przykładem jest opisywany przez nas wcześniej, wprowadzony przez producenta system Eco: Drive Fleet służący do analizy pracy poszczególnych układów w samochodzie. Pomaga to przede wszystkim zoptymalizować zużycie paliwa w trakcie trwania podróży, pokazać kierowcy jak jeździć bardziej eko oraz zaplanować niezbędne przeglądy techniczne.

Z drugiej strony Fiat chce pomóc nam także w utrzymaniu w jak najlepszej kondycji naszego auta. Przygotował bowiem program serwisowy pod hasłem ?EKO-PRZEGLĄD?. Przegląd ten można wykonać za jedyne 50zł! Producent oświadcza też, że nie zapłacimy za wykonaną kontrolę wtedy, gdy w wyniku przeprowadzonego badania wykonana zostanie jakaś płatna naprawa.

W skład czynności serwisowych wchodzi kontrola:

Stanu technicznego opon Emisji spalin Układu sterowania silnika Sondy lambda Filtra kabinowego Szczelności zespołu napędowego

Co jednak będzie działo się z pojazdem i jaki będzie on miał wpływ na środowisko po okresie jego użytkowania?

Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, dyrektywą europejską 2000/53 oraz normami dotyczącymi ochrony środowiska, od 2007 roku producenci  środków transportu zobowiązani są do bezpłatnego odbioru pojazdów, niezależnie od daty ich zarejestrowania.

Jedną z firm, które umożliwiają oddanie samochodu jest Fiat. Na terenie całej Polski znajdują się punkty demontażu, zbiórki i odzysku materiałów pochodzących z wycofanych z eksploatacji samochodów. Rekomendowany przez firmę sposób recyklingu pojazdów jest niezwykle skuteczny, a do niedawna za oddany w tym celu samochód można było otrzymać sporą zniżkę na zakup nowego auta.

Katarzyna Dytko

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

10 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie