Ekologiczna strategia Wrocławia
Motoryzacja, News

Ekologiczna strategia Wrocławia

Nową, proekologiczną strategię Wrocławia zaprezentowano na konferencji prasowej zorganizowanej we wrześniu przez Prezydenta Miasta, Rafała Dutkiewicza. W trakcie konferencji uroczyście przekazano władzom miasta 10 skuterów elektrycznych marki Govecs.

Firma Govecs w 2009 roku otworzyła we Wrocławiu swój zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe. Owocem wieloletnich doświadczeń i pracy grupy niemieckich i polskich inżynierów jest nowoczesny i ekologiczny pojazd, który jest doskonałą alternatywą komunikacyjną w zatłoczonych miastach i przyszłościowym rozwiązaniem ograniczającym zanieczyszczenie środowiska. Do największych zalet skuterów Govecs należą ich niskie koszty eksploatacji (przejechanie 100 km to koszt zaledwie 1 zł!), zerowa emisja CO2 oraz bezszelestna praca.

Skutery z serii Go! S, które zostały przekazane miastu, pozwalają na przejechanie 50 km ze stałą prędkością 45 km/h. Maksymalne obciążenie skutera wynosi 150 kg, czas jego ładowania z przydomowego gniazdka 230 V wynosi 5 godzin.

Spośród 10 skuterów oddanym do użytkowania władzom miasta 5 zostanie oddanych do użytku wrocławskiej Straży Miejskiej, 4 Zarządowi Dróg (ZDiUM). Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zostanie użytkownikiem 10. skutera o nazwie Electric Force One.

Oslo ? jak to robią najlepsi

W centrum Oslo uwagę zwracają małe miejskie samochody, których numery rejestracyjne zaczynają się od liter EL. Są to samochody elektryczne. Na ulicach miasta jest ich już ponad 1000. Parkingi dla nich i miejsca do ładowania akumulatorów znajdują się w całym mieście, także w ścisłym centrum. Przyjrzyjmy się niektórym z nich!

Już na parkingu i przy ładowarkach elektrycznych samochodów w centrum Oslo widać różnice pomiędzy nowymi modelami, a starszą generacją pojazdów elektrycznych, które weszły do użytku kilka lat temu. Najnowsza technologia w kolorze nieba jest jak znalazł do jazdy pomieście! mieście jak znalazł! Oslo nie pobiera żadnych opłat za ładowanie samochodów elektrycznych oraz parkingi. Dla osób pracujących i mieszkających w centrum daje to nawet 3500 zł oszczędności miesięcznie. Kiedy tak będzie w Polsce? Czas pokaże.

Autorem tekstu jest:
Cezary Lejkowski
Dyrektor Generalny easygreen, firmy nadzorującej przydzielanie Certyfikatów Zielona Marka

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

14 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie