Sprzedaż samochodów elektrycznych na północy
Motoryzacja, News

Sprzedaż samochodów elektrycznych na północy

W Japonii władze oferują klientom, kupującym samochody z napędem elektrycznym dopłaty, które pokrywają różnicę w jego cenie w porównaniu z podobnym pojazdem z napędem konwencjonalnym. Połowę tej różnicy pokrywa państwo, a udział w całym systemie biorą też lokalne władze – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Toru Hashimoto, prezes Mitsubishi Motor R&D Europe.

Ciekawy przykład to Norwegia – kraj o surowym klimacie, w którym auta elektryczne nie spisują się najlepiej, choćby przez potrzebę częstego ogrzewania kabiny, co wymaga dodatkowej energii kosztem zasięgu pojazdu elektrycznego. – Mimo to na początku roku w marcu nasz i-MIEV był tam najlepiej sprzedającym się samochodem w klasie A co było dla mnie wielkim zaskoczeniem, mówi przedstawiciel Mitsubishi.

– Norwegia ma trzy różne sposoby promowania rozwiązań niskoemisyjnych, wymienia prez. Hashimoto. – Pierwszy to zachęty podatkowe, drugi to ulgi związane z ogrzewaniem auta elektrycznego, a do tego użytkownicy e-samochodów mogą korzystać z bus-pasów co pozwala im unikać korków w godzinach szczytu. Toru Hashimoto przywołuje wyniki obserwacji: – Jak stwierdziliśmy, w skrajnych przypadkach, jadąc samochodami elektrycznymi, dzięki tak prostemu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do godziny, unikając postojów w uciążliwych zatorach ulicznych. Tak więc tu bardzo łatwo zauważyć konkretne, codzienne korzyści. Norwegia to również całe mnóstwo punktów ładowania aut elektrycznych, uzupełnia prezes Mitsubishi Motor R&D Europe.

– Naszym głównym celem jest zmniejszenie kosztów produkcji baterii do pojazdów elektrycznych choć trzeba powiedzieć, że na razie ze względu na stosowanie nowoczesnych technologii ich wytwarzanie wymaga sporych inwestycji, przypomina Toru Hashimoto. – Dlatego potrzebne jest wsparcie władz krajowych i lokalnych na pierwszym etapie wprowadzania samochodów elektrycznych, aby pod kątem cenowym były one atrakcyjną propozycją. Niezbędna jest także współpraca z firmami produkującymi energię elektryczną, podsumował przedstawiciel Mitsubishi.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

Incoming search terms:

  • samochód elektryczny
4 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie