Pozyskiwanie energii z ruchu samochodowego??
Motoryzacja, News

Pozyskiwanie energii z ruchu samochodowego??

Liczba samochodów jeżdżących po całym świecie ciągle rośnie, gdyż i nas jest coraz więcej i warunki naszego życia (czasem za wolno) stale się poprawiają. Dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu do pozyskania „prawie darmowej” energii, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska? Pomysły już są, czas je wprowadzać w życie!

Giacomo Sanna to projektant rodem z Włoch, czyli kraju o ulicach pełnych samochodów i dość specyficznych kierowców. City Speed Turbine to projekt zakładający umieszczenie przy drogach wielomodułowych turbin, które pozyskiwałyby energię z ruchu powietrza wytwarzanego przez jadące samochody. W program włączona zostałaby również kolej.

cityspeedturbine ekologia darmowa energia 300x209 Miasta pozyskają energię z ruchu samochodowego?

Najlepszym miejscem dla nowatorskiej instalacji mogłyby być tunele, w których też autor wizualizuje działanie turbin. City Speed ma być połączony z systemem oświetlenia, napędzanym energią pozyskaną przez wiatraki.

cityspeedturbine energia odnawialna samochody 300x199 Miasta pozyskają energię z ruchu samochodowego?

Trudno odmówić Giacomo zmysłu praktycznego czy poczucia estetyki, jednak szanse na realizacje jego koncepcji są zapewne małe. Przyczyna leży w kosztach, które przy takiej instalacji byłyby zapewne niemałe. Może jednak sprawią, że ktoś zwróci uwagę na to, jak dobrym źródłem energii mogą być pędzące auta…

cityspeedturbine pozyskiwanie energii jadace samochody 300x209 Miasta pozyskają energię z ruchu samochodowego?

Jacek Basiński

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

19 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie