Prawie wszystko o regeneracji części samochodowych
Motoryzacja, News

Prawie wszystko o regeneracji części samochodowych

Producenci części samochodowych przedstawiają nam oferty sprzedaży regenerowanych produktów. Nie wszyscy do końca zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega  regeneracja, jakie elementy ulegają takiej odnowie i jaka jest ich cena.

Regeneracja oznacza odbudowę używanego elementu pojazdu. Jest ona dokonywana zgodnie z przyjętymi zasadami sztuki inżynierskiej, tak by odnawialna część odpowiadała nowej. Proces regeneracji składa się z kilku etapów. W pierwszym odbywa się przyjęcie danego produktu do poprawy. Potem jest on rozbierany na elementy składowe i dokonywana jest ocena stanu technicznego jego poszczególnych składników. Dzięki temu wiemy, jakie części trzeba wymienić, naprawić, a co może zostać i funkcjonować dalej. Niewątpliwie wszystkie elementy zostają stosownie przygotowane przed ponownym złożeniem. Kolejnym etapem jest montaż, tak by powstały produkt był w stanie wytrzymać przebieg na poziomie nowej części producenta. Na koniec pozostaje tylko sprawdzenie odpowiedniego działania zregenerowanego produktu, a odbywa się to za pomocą testów.

Z reguły producenci oferują skorzystanie z programu wymiany, czyli sprzedaży tańszych podzespołów po regeneracji w zamian za zwrot zużytej części. Jednak, by skorzystać z takiej propozycji, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, części zamienne muszą być zamiennikami dla regenerowanego towaru. Po drugie, powinny być one kompletne i nie mieć uszkodzeń, które mogły powstać na skutek niewłaściwego montażu. Trzeba pamiętać, że wymianie nie podlegają produkty uszkodzone mechanicznie, wynikające z naprawy niezgodnej z technologią producenta lub mające zniszczenia powstałe po wypadku. Fundamentalną zasadą programu wymiany jest możliwość ponownej naprawy zwracanego elementu. Do regeneracji dostają się zużyte zespoły części eksploatacyjnych, ale także te uszkodzone dynamicznie, wynikające na skutek różnych odkształceń, przeciążeń lub zmian strukturalnych. Regeneracji nie podlegają elementy jednorazowego użytku, np. świece zapłonowe. Nie odnawia się również niektórych części samochodowych ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, np. niektórych elementy układu hamulcowego.

Regeneracji podlegają: alternatory, turbosprężarki, rozruszniki, tylna belka zawieszenia, przekładnie kierownicze, wały korbowe, sworznie wahaczy, zaciski hamulcowe, skrzynie biegów, przekładnie kierownicze. Wartość takiego produktu zależy od towaru i firmy jaka przeprowadza regeneracje. Ostatecznie są one tańsze od fabrycznie nowych o 30-60 proc. Na ogół droższe są podzespoły, które zostały odnowione przez producentów samochodów. Przykładowe ceny regenerowanych części zostały umieszczone poniżej:

– alternatory – od 350 do 700 zł,

– przekładnie kierownicze – od 150 do 700 zł (w zależności czy zainstalowane jest wspomaganie),

– rozruszniki – od 300 do 800 zł,

– turbosprężarki – od 2000 do 3000 zł,

– wały korbowe – od 200 do 300 zł,

– sworznie wahaczy – od 50 do 100 zł,

– tylna belka zawieszenia – od 1000 do 1500 zł.

Regeneracja to również sposób konkurowania producentów z wytwórcami zamienników. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na bliźniacze podobieństwo towarów, dodatkowodając gwarancję na swoje odnowione części, co związane jest ze zmniejszeniem ryzyka uwarunkowanego kupnem. Takie rozwiązanie jest alternatywą zakupu części na szrotach, gdzie nie wiemy do końca, jaki jest faktyczny stan danej części. Co więcej, cena odnowionego produktu jest znacznie niższa od fabrycznie wyprodukowanego. Taki zabieg ma na celu zatrzymanie klienta, który coraz częściej korzysta z usług niezależnych warsztatów.

Iwona Hojdak | iwona.hojdak@gmail.com

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

Incoming search terms:

  • jak odnowić aluminium
28 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie