W przeszłości wodór był stosowany do napełniania balonów – dzisiaj zastępowany jest helem z powodu ryzyka powstania pożaru, wybuchu. Również silniki rakietowe zasilane były skroplonym wodorem.
W dzisiejszych czasach dąży się do zastosowania wodoru jako paliwa powszechnie stosowanego w silnikach spalinowych z posuwisto – zwrotnym ruchem tłoka.
Wodór może być wytwarzany w pojeździe samochodowym w wyniku procesów chemicznych lub poza pojazdem przez elektrolizę.
W przypadku transportowania większej ilości wodoru wymagane jest jego skroplenie, co następuje w izolowanym zbiorniku w temperaturze -2500 C.
Specjalny mieszalnik (w silnikach z zapłonem iskrowym) reguluje ilość wodoru i zmianę ładunku. Benzyna charakteryzuje się większym objętościowym ciepłem spalania od wodoru.
W pojazdach samochodowych (w których paliwem jest wodór) następuje uwolnienie energii chemicznej wodoru i zamieniona zostaje w energię cieplną. Przeskok iskry pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej (spalanie gorące) powoduje zapłon mieszanki paliwowo powietrznej – wodoru i tlenu.
Silniki zasilane wodorem praktycznie nie wytwarzają szkodliwych substancji, a niska temperatura podczas spalania zmniejsza emisję szkodliwych tlenków azotu.
Piotr Głaz – Lubaczów
źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling
Dodaj komentarz