Czym jest Downsizing??
Motoryzacja, News

Czym jest Downsizing??

Modny ostatnio w motoryzacji termin „downsizing” to w prostym tłumaczeniu „zmniejszanie wymiaru” dowolnej rzeczy. W technice motoryzacyjnej przyjęto, że określenie to odnosi się do zastępowania większego układu napędowego mniejszym o tych samych parametrach. Zatem downsizingiem będzie zastąpienie czterolitrowego silnika V8 trzylitrowąFot: Fiat jednostka turbodoładowaną w samochodzie luksusowym, wymiana wolnossącego dwulitrowego silnika czterocylindrowego na podwójnie doładowany 1.4 TSI w Volkswagenie czy zastąpienie klasycznego 1.4 FIRE przez dwucylindrowy 0.9 Twin Air w najnowszych Fiatach.

Nie należy mylić downsizingu z tzw. „rasowaniem” czy tuningowaniem silników, bo nie chodzi tu o podniesienie mocy maksymalnej, dopuszczalnych obrotów itp., ale o spowodowanie, że charakterystyka mniejszego silnika tłokowego (czasami także o zredukowanej liczbie cylindrów) będzie w praktyce taka sama jak jednostki większej, a mniej wysilonej.

Idea ta wynika ze specyfiki pracy tłokowego silnika spalinowego, którego sprawność (zdolność do przetwarzania energii zawartej w paliwie w użyteczną pracę) jest optymalna tylko w bardzo wąskim zakresie obrotów wału i przede wszystkim obciążeń. Samochód osobowy z „dużym” i „mocnym” silnikiem przez większość czasu wykorzystuje tylko ułamek maksymalnych parametrów silnika, pracując zwykle znacznie poniżej obciążeń pozwalających na efektywne wykorzystanie energii zużywanego paliwa i pokonując w dużej części swoje własne opory. Jednak samochody wyposaża się w takie silniki, bo podczas ostrego przyspieszania czy jazdy pod górę czasami potrzebne są ich pełne osiągi.
Fot: VolkswagenDownsizing każe zastosować w miejsce większej, klasycznej jednostki napędowej silnik o wyraźnie mniejszej pojemności skokowej, czasami o mniejszej liczbie cylindrów, lecz wyposażony w dodatkowe systemy, jak turbosprężarka lub kompresor, zmienne kąty i wzniosy rozrządu oraz bezpośredni wtrysk paliwa wraz z bardzo wysokim stopniem sprężania (w silnikach z zapłonem iskrowym). Zaletą takiego układu napędowego jest mniejsza masa, bardziej ekonomiczna praca, mniejsza emisja zanieczyszczeń w spalinach, często przy zachowaniu wysokich osiągów samochodu, a przede wszystkim przy wysokim momencie obrotowym dostępnym od umiarkowanych obrotów.

Praktycznych rozwiązań jest tu bardzo wiele, bo słowo „downsizing” nie określa żadnej szczególnej technologii, a tylko ogólną filozofię podejścia do budowy układu napędowego typowego samochodu.

źródło: http://www.motofakty.pl
19 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie