Poradnik podróżującego motocyklisty – część V
News, Turystyka motocyklowa

Poradnik podróżującego motocyklisty – część V

5. Pakowanie motocykla

 

Sporo informacji na temat pakowania motocykla znajdziemy w Internecie i przekonamy się, że są różne szkoły pakowania. Aby podróżować bez większych problemów musimy przestrzegać podstawowych zasad podczas pakowania, które zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz prowadzenie motocykla. Pakując się musimy znać cel wyprawy, wymagania danego kraju oraz krajów tranzytowych. Bardzo dużo zależy od klimatu oraz odległości, którą chcemy pokonać. Klimat krajów bałtyckich wymaga zabrania cieplejszej odzieży, w tym przeciwdeszczowej. W krajach śródziemnomorskich latem nie pada i panują tu męczące upały. Dodatkowym utrudnieniem  jest podróż przez góry, w których pogoda może się zmieniać w mgnieniu oka i niezależnie od klimatu. Wyjeżdżając z Polski latem zawsze musimy być przygotowani na opady deszczu, których o tej porze roku jest najwięcej.
Podstawowe zasady pakowania:
– najcięższe rzeczy pakujemy jak najniżej,
– podręczne rzeczy pakujemy na wierzchu,
– jeśli pakujemy się do kufrów/sakw ciężar rozkładamy równomiernie (lewa, prawa),
– jeździmy bez plecaka na plecach,
– im mniejsze doświadczenie kierowcy tym motocykl powinien być lżejszy,
– nie przekraczamy dopuszczalnej ładowności motocykla,
– po pełnym załadunku ustawiamy zawieszenie według zaleceń lub naszych upodobań.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla

W zależności od rodzaju trasy, jakości dróg oraz zasobności kieszeni dobieramy najbardziej optymalny rodzaj bagażu. Najważniejsze aby nasz „bagażnik” był nieprzemakalny. Moglibyśmy polecać lub reklamować wybrany przez nas rodzaj bagażu jednak tę decyzję pozostawiamy Wam. Każdy motocyklista będzie sugerował się innym kryterium doboru, wybierając najbardziej optymalną opcję dla siebie. Jedyna sugestia z naszej strony dotyczy Waszego poczucia bezpieczeństwa w momencie oddalania się od motocykla i pozostawionych we wnętrzu cennych rzeczy czyli zamków. Rozwiązania odnośnie bagażu nasuną się same a po każdym powrocie z podróży będziecie bogatsi o nowe doświadczenia.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocyklaKufry boczne

 

Z tworzywa sztucznego – najlepsze na drogi asfaltowe, ponieważ są lekkie, dosyć wytrzymałe, stosunkowo tanie i posiadają zamknięcie.

 

Na boczne szutrowo-kamieniste drogi najlepiej zaopatrzyć się w kufry aluminiowe, które łatwo przymocować do stelaża. Są wytrzymałe,  odporne na silne drgania, przetarcia lub mocne uderzenia przy ewentualnym upadku, które można wyklepać nawet kamieniem. Posiadają zamki oraz zaczepy do mocowania dodatkowego bagażu na wieku. Na bezdrożach najlepszym a zarazem najtańszym rozwiązaniem są miękkie torby (sakwy) lub worki mocowane do stelaży. Amortyzują one upadek wykazując dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i minimalizują przy tym kontuzje motocyklisty. W przypadku ewentualnego szlifu na asfaltowej nawierzchni ulegają całkowitemu zniszczeniu razem z zawartością.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla

Bagaż centralny
• Kufer centralny jest przytwierdzony do motocykla na stałe tuż  za pasażerem. Posiada zamknięcie i możemy go zaopatrzyć w oparcie dla pasażera. Pakujemy do niego jak najlżejsze rzeczy po to, by zachować dobrą stabilność motocykla, kontrolę nad kierownicą oraz zminimalizować obciążenie tylnego zawieszenia.
• Torba bags connection to torba z czteropunktowym systemem mocowania złożona
z głównej komory oraz dwóch bocznych. Spełnia funkcję kufra centralnego
i bocznych z możliwością przesuwania na siedzeniu, na przykład na miejsce pasażera w przypadku jazdy w pojedynkę.
• Rogal motocyklowy to miękka torba w kształcie rogala mocowana pasami w trzech punktach motocykla łącząca funkcje kufrów bocznych i centralnego. Rogal można przesuwać na miejsce pasażera lub kufra centralnego i bocznych. Może także służyć jako oparcie.
• Torba-worek podróżny lub żeglarski jest najtańsza, najlżejsza i bardzo uniwersalna dzięki czemu można dopasować jej wielkość do zawartości.
• Tankbag z mapnikiem to rodzaj  torby mocowanej do baku za pomocą magnesów lub pasków. Zabieramy ją ze sobą, jeżeli nie wpływa to na komfort jazdy i kierowanie motocyklem. W żadnym przypadku nie bierzmy jej jeśli utrudnia nam ruchy kierownicą. Pakujemy do niej podręczne i najbardziej przydatne rzeczy, do których chcemy mieć łatwy dostęp. Możemy tu umieścić także mapę, która będzie  doskonale widoczna i zabezpieczona przed deszczem. Najbardziej uniwersalne są tankbagi, które posiadają szelki i mogą pełnić funkcje plecaka.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla 

Pakowanie motocykla w pojedynkę

 

Jest to najłatwiejszy sposób pakowania. Pamiętajmy jednak, że nasz motocyklowy „bagażnik” ma spore ograniczenia. Pakując się w pojedynkę możemy być pewni, że nikt nie przemyci potajemnie niepożądanych i  niepotrzebnych rzeczy (np.: suszarki, prostownicy do włosów czy tony kosmetyków). Po powrocie sami przekonacie się co było zbędne i stanowiło balast.  Jadąc w pojedynkę dobieramy jak najlżejszy motocykl, by w przypadku wywrotki podnieść go do pionu samodzielnie. Pakowanie zaczynamy od najcięższych przedmiotów ładując je do kufrów bocznych rozkładając równomiernie ciężar w przedniej części na stronę lewą i prawą. W ten sposób obniżycie środek ciężkości zachowując odpowiednią równowagę, odczuwalną szczególnie na zakrętach. W przypadku innego typu bagaży zachowujemy podobny system – najcięższe przedmioty przesuwamy jak najbliżej siebie w miejsce pasażera. Jest to najbardziej optymalny punkt obciążeń, który przewiduje ciężar dodatkowej osoby. Motocykl bez kufrów bocznych łatwiej przeciśnie się w korkach ulicznych, ponieważ prześwit naszego pojazdu jest wtedy naprawdę bardzo mały. Pamiętajmy, że środek ciężkości w takim przypadku jest nieco wyżej niż przy wykorzystaniu kufrów bocznych. Zawieszenie przednie i tylne ustawiamy odpowiednio dopiero przy w pełni załadowanym i obciążonym motocyklu.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla 

Pakowanie motocykla z pasażerem

 

Wydaje się proste, ponieważ na podróżowanie jednym motocyklem decydujemy się najczęściej z kimś bliskim, kogo dobrze znamy. Jest to niestety złudzenie i bardzo mylne stwierdzenie. Dwie osoby, ograniczony „bagażnik”, różne potrzeby i zazwyczaj różna płeć to poważny problem. Trudności na pewno nie unikniecie ale pamiętajcie, żeby ograniczenia odnośnie bagażu i zabieranych w podróż rzeczy dotyczyły jednakowo obydwu osób. Pomijając wspólne rzeczy, bądźmy wyrozumiali i przygotowani na większą ilość przedmiotów ze strony damskiej.
W dwuosobowym składzie, na jednym motocyklu nie obejdziemy się bez kufrów bocznych oraz centralnego  i nie wykorzystamy niestety części przeznaczonej dla pasażera. Pamiętajcie o wspomnianej wcześniej zasadzie i pakowanie zacznijcie od najcięższych rzeczy oraz nie zapominajmy o równomiernym rozłożeniu ciężaru. Uwzględnijcie wagę namiotu przymocowując go do kufra lub innej części motocykla . Do kufra lub bagażu centralnego należy zapakować jak najlżejsze rzeczy. Właściciele motocykli turystycznych docenią je w pełni w przypadku  pełnego załadunku, ponieważ ich kąt główki ramy jest przygotowany na maksymalne obciążenie. Jeśli podczas ruszania poczujecie utratę przyczepności przedniego koła koniecznie trzeba przenieść ciężkie przedmioty do tankbagu lub innego miejsca w przedniej części motocykla. Warto zadbać wcześniej o odpowiednie i łatwo dostępne  miejsce na klucze.
Podróżując we dwójkę na pewno docenicie zalety bardziej pojemnych kufrów aluminiowych zaopatrzonych w dodatkowe uchwyty do mocowania różnych przedmiotów. Warunkiem posiadania takich kufrów  jest jednak waga kierowcy i pasażera, które nie mogą przekraczać pewnych norm. Na zakończenie czynności, na w pełni załadowanym i obciążonym motocyklu odpowiednio ustawcie zawieszenie przednie i tylne. 

 

Rada: Jazda w grupie wymaga od nas wzajemnej współpracy jeszcze przed wyjazdem.  Szczególnie dotyczy to zabieranych rzeczy, które nie powinny się dublować, niepotrzebnie obciążać motocykl i zajmować miejsca w naszym bagażniku.

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla 

Pakowanie z zapleczem hotelowym

 

Jeśli mamy zasobną kieszeń lub złotą kartę pozbywamy się problemu pakowania jadąc nawet we dwójkę na jednym motocyklu. Cały bagażnik wykorzystujemy do pakowania jedynie rzeczy osobistych i niezbędnych narzędzi. Jeśli zabraknie miejsca na niektóre rzeczy należy pozbyć  się tych, które bez problemu można nabyć w każdym z opisywanych krajów.
Pakowanie z zapleczem namiotowym

 

Nazwijmy to tańszą wersją podróżowania. Wiele osób korzysta z niej z powodu rosnących w ostatnim czasie cen paliwa. Pamiętajcie, że decydując się chociażby na jeden nocleg pod namiotem musimy zabrać ze sobą bardzo dużą ilość dodatkowego bagażu. Rozbicie namiotu to nie jedyna opcja noclegu na łonie natury. W odpowiednim klimacie i sprzyjających temperaturach można skorzystać z opcji turystycznej „nocleg pod niezliczoną liczbą gwiazd”, z którą nie wiążą się żadne kwestie finansowe. Trzeba jednak mieć na uwadze spakowanie cieplejszych śpiworów w przypadku Litwy, Łotwy czy Estonii lub noclegów w wysokich górach. W krajach śródziemnomorskich niebywałą przyjemność daje spanie na plaży. Podróżując po Turcji można nocować praktycznie na każdej stacji benzynowej zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa i wymogi zachowania.

 

Tekst: Tamara i Paweł Głaz

źródło: Turystyka motocyklowa

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla

 

Poradnik podróżującego motocyklisty - pakowanie motocykla

28 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie