Poradnik podróżującego motocyklisty – zakończenie
News, Turystyka motocyklowa

Poradnik podróżującego motocyklisty – zakończenie

Bezpieczeństwo w podróży czyli porady dla początkujących podróżników

Podróże są wspaniałą przygodą ale pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa i ochronie swojego zdrowia i życia. Na pewne ryzyko narażeni są szczególnie podróżnicy jeżdżący samotnie lub trawelerzy znajdujący rozkosz w kempingowaniu na łonie dzikiej przyrody. Decydując się na noclegi w namiocie musicie pamiętać o pewnych zasadach, których przestrzeganie ustrzeże Was przed przykrymi niespodziankami i niebezpiecznymi zdarzeniami.

 

Jak szukać noclegu?

Poradnik podróżującego motocyklisy - bezpieczeństwo w trasie

Znalezienie noclegu w hotelu lub pensjonacie jest najprostszą rzeczą pod słońcem, niezależnie od tego w jakim kraju i na jakim kontynencie się przebywa. Jeśli jesteście amatorami noclegów w namiocie pamiętajcie o kilku zasadach:

Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie
1.   Jeśli nie chcecie zbytnio oddalać się od cywilizacji i zostać w pobliżu miasta, korzystając z jego dobrodziejstw znajdźcie kemping, który zapewni Wam minimum komfortu czyli kwaterę, zaplecze sanitarne, kuchenne i względną ochronę.
2.   Namiot można zawsze rozbić na prywatnym terenie, np. na podwórku ale należy wcześniej zapytać właściciela posesji o pozwolenie. W niektórych krajach trzeba przestrzegać tej reguły szczególnie surowo jeśli nie chcecie narazić się na niemiły incydent lub niespodziankę ze strony obcokrajowców.
3.   Jeśli chcecie biwakować na łonie natury i nacieszyć się samotnością lub intymnością znajdźcie miejsce, w którym będziecie niewidoczni. Szukajcie odpowiedniego miejsca z dala od zabudowań i większych aglomeracji miejskich. Jeśli będziecie dyskretni uda Wam się uniknąć niepożądanych wizyt i chorobliwej czasami ciekawości tubylców. Dyskrecję zapewnią Wam namiot i pokrowiec na motocykl w kolorze moro lub bez jaskrawych elementów.

 

Jak nie rzucać się w oczy czyli dyskretny turysta

Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie

Bycie dyskretnym ma swoje dobre strony. Często a raczej w większości przypadków robienie zamieszania wokół siebie i głośne zachowanie wpływają na naszą niekorzyść i wywierają na rdzennych mieszkańcach negatywne wrażenie. W niektórych krajach bilety wstępu do zabytkowych obiektów dla obcokrajowców są droższe, więc jeśli nie będziecie obnosić ze swoją narodowością i znacie podstawy języka kupicie je taniej! W większości sytuacji sprawdza się stare przysłowie: „Milczenie jest złotem a mowa srebrem”.
•   Oddalając się od motocykla pamiętajcie, że pozostawione na nim rzeczy mogą paść łupem złodzieja. Najlepiej poprosić sprzedawcę lub stróża o przypilnowanie dobytku albo zostawić rzeczy (kask, kurtka i inne wartościowe rzeczy) w sklepie, kasie biletowej czy innym miejscu. Wszędzie są mili i uprzejmi ludzie, którzy poproszeni o pomoc chętnie jej udzielą. Jeśli jesteście sceptykami i nie wierzycie w życzliwość ludzką najlepszą opcją będzie zakupienie zapięcia rowerowego (linki) umożliwiającego zabezpieczenie odzieży i kasków przy motocyklu. Wystarczy przeciągnąć stalową linkę przez rękaw kurtki, nogawkę spodni i kask.

Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie

•   W krajach muzułmańskich głośne rozmowy, publiczne wyrażanie emocji i uczuć, oraz zwracanie na siebie uwagi w miejscach publicznych są niemile widziane. Niewłaściwe zachowanie i nieprzestrzeganie panujących w danym kraju zwyczajów może mieć przykre następstwa. Przed wyjazdem warto przyswoić sobie kilka informacji o kraju, jego kulturze i panujących zasadach.
Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie

•   W czasie podróży często będziecie narażeni na niebezpieczeństwa drogowe – zwierzęta gospodarskie tarasujące szosę, patrole policji lub milicji. Chcąc uniknąć zagrożenia wystarczy trzymać się przepisów i nie przekraczać prędkości. W razie zatrzymania przez patrol policji/milicji, które nie zawsze jest przyjemnym doświadczeniem trzymajcie emocje na wodzy, bądźcie uprzejmi i uśmiechnięci. Nerwy, nadpobudliwe zachowanie i krzyki pogorszą tylko sprawę! Czasami pomaga zachwalanie piękna kraju i uprzejmości jego mieszkańców – funkcjonariusze  patrioci zawsze się na to łapią.

Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie

 

Epilog

Wybierzcie najatrakcyjniejszą waszym zdaniem trasę, przygotujcie motocykl, spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy i jedźcie w podróż pełną wspaniałych emocji i przygód. Już w drodze powrotnej zaczniecie planować następną wyprawę …

Poradnik podróżującego motocyklisty - bezpieczeństwo w trasie

Nie zrażą Was nawet najmniej oczekiwane przygody.

Tekst: Tamara i Paweł Głaz

źródło: Turystyka motocyklowa – Radiator

19 maja 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie