Poradnik podróżującego motocyklisty – część III
News, Turystyka motocyklowa

Poradnik podróżującego motocyklisty – część III

3.  Ochrona motocyklisty

 

Bezpieczeństwo motocyklisty to sprawa priorytetowa. Niezmiernie ważną rzeczą jest wybór właściwej odzieży, kasku i obuwia. Akcesoria motocyklowe to kwestia gustu, możliwości finansowych i odpowiedniego doboru do indywidualnych potrzeb. Często nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie od tych rzeczy będzie zależał komfort podróżowania a czasami nawet życie.

 

Poradnik podróżującego motocyklisty

 

Przydatne na wyprawyKurtka i spodnie motocyklowe

 

Na rynku jest ogromny wybór odzieży motocyklowej. Najlepszy komfort – naszym zdaniem – zapewniają wyroby z goretexu. Kupując kurtkę i spodnie zwróćcie uwagę na rodzaj membrany i air venty (otwory wentylacyjne). W kurtce przydatny jest wysoki kołnierz z możliwością odpinania. Godne polecenia są „kurtki” składające się z warstwy zewnętrznej, membrany i podpinki, ponieważ zapewniają komfort zarówno podczas upałów jak i chłodów. Nie zapomnijcie sprawdzić czy kurtka i spodnie posiadają dobre ochraniacze. Najważniejsze z nich mają chronić: łokcie, barki, plecy, kolana i biodra. Do jazdy turystycznej polecamy wyłącznie odzież złożoną z dwóch części i zdecydowanie odradzamy kombinezon. Jest niepraktyczny jeśli podróżujemy w upałach i dodatkowo dość często zatrzymujemy się w celu zwiedzania interesujących obiektów.

 

Poradnik podróżującego motocyklisty

 

Krótka porada dla kobiet. Turystyczna jazda motocyklem to nie dom mody. Większości pań wydaje się, że wyglądają grubo w moto-odzieży. Drogie panie, zawsze wyglądacie pięknie! Bezpieczeństwo i zdrowie w razie upadku są priorytetem.

 

Możesz zobaczyć również rodzaje odzieży motocyklowej >>>

 

Poradnik podróżującego motocyklisty

 

Przydatne na wyprawyRękawice motocyklowe

 

Tak jak kurtka czy spodnie rękawice motocyklowe powinny być wodoodporne i mieć dobrą membranę. Ponadto muszą posiadać ochraniacze na zewnętrznej części dłoni, która w razie nieprzewidzianej wywrotki jest najbardziej narażona na przetarcia. Wybierając się w podróż warto przemyśleć jakie rękawice przydadzą nam się najbardziej – cieńsze czy grubsze.  Dobierzmy je odpowiednio do temperatury i klimatu charakterystycznego dla danego regionu lub kraju.

 

Poradnik podróżującego motocyklisty

 

Przydatne na wyprawyKask motocyklowy

 

Kask jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Jaki kask kupić aby był niedrogi a jednocześnie bezpieczny i wygodny? Dobrej jakości kask kosztuje około 1000 PLN ale okazuje się, że przyzwoity można nabyć już za 300 PLN. Przyzwoity to taki, który ma wszystkie wymagane atesty oraz jest wygodny. Niektóre tanie kaski po założeniu na głowę cisną niemiłosiernie i dodatkowo nie spełniają norm. Przy zakupie kasku warto zwrócić uwagę na wyjmowaną wyściółkę, co okaże się bardzo przydatne w przypadku upałów. Szybki i łatwy demontaż wyściółki umożliwi nam pozbycie się przykrych zapachów. System zapięcia czyli pasek z mechanizmem szybko blokującym się też jest ważną rzeczą, którą powinniście uwzględnić przy wyborze kasku. Nie oszczędzajcie na bezpieczeństwie i wygodzie!

 

Rodzaje Kasków Motocyklowych

Ze względu na wygląd i specyfikę wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kasków: otwarte i integralne. Z upływem czasu i wzrostem popularności motocykli powstały także modele pośrednie nazywane szczękowymi. Wybór odpowiedniego typu kasku zależy od rodzaju maszyny, którą planujemy jeździć i oczywiście preferowanego stylu jazdy.

 

1. Kaski Otwarte typu JET są najmniej bezpieczne. Istnieje wiele rodzajów otwartych kasków: płytkie, głębokie, z szybą lub bez szyby. Wybierane są głównie przez motocyklistów dosiadających cruisery, choppery, skutery czasami nakedy, którzy cenią sobie spokój podróżowania, możliwość obserwacji otoczenia i jeżdżą z małymi prędkościami. Otwarty kask umożliwia motocykliście bezpośredni kontakt z otoczeniem i zapewnia szerokie pole widzenia. Z drugiej strony motocyklista używający tego typu kasku może mieć nieprzyjemne odczucia związane z opadami deszczu, owadami, drobinami piasku a w najgorszym przypadku z kamieniami wylatującymi spod kół innych pojazdów. Zetknięcie kropli deszczu z twarzą już przy prędkości ok. 80 km/h jest bardzo nieprzyjemne dlatego coraz częściej wielbiciele tego modelu kasków zakładają na twarz bandamy, maski lub kominiarki. Sprawiają one, że jazda staje się bardziej komfortowa. Warto dodać, że niektóre kaski otwarte a w szczególności hełmy bywają bardzo niewygodne.
2. Kaski integralne są najbezpieczniejsze, ponieważ ochraniają głowę oraz twarz. Najczęściej używają ich posiadacze motocykli sportowych oraz cross i enduro. Polecamy je ze względu na dobrą widoczność i małą wagę. Są zbudowane  z jednolitej skorupy, dzięki czemu posiadają bardzo dobre wyciszenie i zapewniają wysoki komfort jazdy. Kaski integralne mają jedną zasadniczą wadę – posiadają słabą wentylację co bywa bardzo uciążliwe w przypadku wysokich temperatur. Większość zaopatrzona jest w szybę lub pinlock’a (podwójna szybka), które przeciwdziałają parowaniu wizjera. Praktycznie każdy współczesny model kasku integralnego posiada także dodatkową przyciemnioną szybę tzw. blendę przeciwsłoneczną. Waga kasku integralnego waha się między 1000 a 1600g.
3. Kaski szczękowe są bezpieczne i łączą w sobie zalety kasków integralnych oraz otwartych. Ze względu na uchylną szczękę pozwalają w pełni korzystać z zalet kasku otwartego. Kiedy chcemy przyspieszyć lub warunki pogodowe stają się mniej korzystne zmieniamy kask otwarty w zamknięty, dzięki czemu chronimy głowę i twarz. Możliwość podnoszenia szczęki ułatwia komunikację bez konieczności ściągania kasku z głowy. Model szczękowy zaopatrzony jest, podobnie jak kaski integralne w blendę. Trzeba jednak pamiętać, że te udogodnienia wiążą się z dodatkową masą, która może dochodzić nawet do 2000g. Ze względu na swoją uniwersalność i małą wagę (1400 g) kask szczękowy jest wybierany przez coraz szerszą grupę motocyklistów.
4. Dodatki do kasków – coraz częściej wykorzystywanym a zarazem bardzo przydatnym gadżetem podczas jazdy motocyklem jest system komunikacji tzw. intercom posiadający zróżnicowany zasięg sygnału. Służy do komunikacji między motocyklistą a pasażerem lub między kilkoma motocyklistami.

 

Więcej o kaskach i dodatkach również na zdjęciach >>>

 

Poradnik podróżującego motocyklisty

 

Przydatne na wyprawyObuwie motocyklowe

 

Obuwie motocyklowe, którego wybór zależy od naszych preferencji powinno być przede wszystkim wodoodporne i chronić goleń. Bezpieczeństwo podczas jazdy to ważna sprawa.  Dobór butów zależy od gustu, możliwości finansowych, indywidualnych potrzeb oraz od rodzaju posiadanego motocykla. Wybierając obuwie na motocykl sprawdźcie czy posiada wodoodporną membranę i zwróćcie uwagę na wysokość cholewki. Wysokie buty zapewniają lepszą ochronę. Na rynku dostępne są różnego rodzaju buty motocyklowe – od trampek po pancerne butotwory przyozdobione ćwiekami i łańcuchami, które są polem do popisu dla kreatorów mody. Nie ma butów uniwersalnych, są jedynie źle dobrane. But należy przymierzyć i wyczuć na stopie. Jeśli chcecie jeździć motocyklem turystycznie i pogodzić bezpieczeństwo z wygodą podróżowania oraz zwiedzania należy zabrać ze sobą dodatkową parę wygodnych i sprawdzonych butów do chodzenia. Oto co musicie wiedzieć o obuwiu motocyklowym biorąc pod uwagę różne czynniki, wady i zalety:

 

1. Kowbojki/kawaleryjki wykonane są w większości ze skóry. Możemy je podzielić na niskie i wysokie oraz damskie (wyższy obcas) i męskie (niższy obcas). Ich rozpiętość cenowa jest ogromna i zależy od jakości produktu oraz ewentualnych dodatkowych tłoczeń czy wzorów. Ten rodzaj butów wybierany jest najczęściej przez motocyklistów dosiadających choppery czy cruisery. Słabo chronią przed stłuczeniami i złamaniami ale stanowią dobrą ochronę przed przetarciami (zależy to od grubości materiału). Są bardzo wygodne do użytku codziennego i turystycznego (czyt. chodzenia). Krótkie wyjaśnienie – kowbojki  posiadają szpic a kawaleryjki ścięty szpic.
 

2. Buty sportowe, które można podzielić na niskie i wysokie są najczęściej wykonane ze skóry i tworzyw sztucznych. Buty z niską cholewką są mało bezpieczne ale wygodne i dodatkowo nadają się do wędrówek. Wysokie posiadają ochraniacze z tworzyw sztucznych na zewnętrznej części stopy (tzw. ślizgi) zabezpieczające piętę i goleń. Wykonane są również z grubej, pofałdowanej skóry. Ten rodzaj butów wybierany jest najczęściej przez motocyklistów dosiadających motocykle sportowe lub sportowo-turystyczne, ponieważ dobrze chronią przed stłuczeniami, złamaniami i przetarciami (w zależności czy posiadają dodatkowe ochraniacze). Możemy je podzielić na: wygodne – do użytku codziennego i turystycznego oraz mniej wygodne – z większą ilością sztywnych ochraniaczy/ślizgaczy.
 

3. Buty turystyczne/podróżne są często nazywane butami uniwersalnymi do jazdy turystycznej. Wśród nich także znajdziemy modele niskie i wysokie. Są to buty będące modyfikacją kowbojek, butów sportowych lub enduro/cross, wykonane najczęściej ze skóry z dodatkowymi skórzanymi wzmocnieniami. Nie ma w nich elementów z tworzywa sztucznego. Modele butów turystycznych można dobrać wedle własnego uznania lub rodzaju dosiadanego sprzętu. Cechami i wyglądem przypominają buty kowbojki z lekkim wskazaniem na turystyczne. Słabo chronią przed stłuczeniami i złamaniami ale wspaniale spisują się w przypadku przetarć. Są bardzo wygodne i nadają się jak najbardziej do użytku codziennego i turystycznego.
 

4. Buty cross/enduro to zapewne najbardziej bezpieczne buty motocyklowe, wśród których nie ma modeli niskich. Są to buty wysokie lub bardzo wysokie. Bywa, że zewnętrzne elementy są wykonane z tworzyw sztucznych, pod którymi ukryta jest skóra. Wszystkie zapinają się klamrami stanowiącymi dodatkową ochronę na zewnętrznej części stopy aż po łydkę oraz posiadają metalowe okucia, najczęściej z przodu podeszwy. Ten rodzaj butów wybierany jest najczęściej przez motocyklistów dosiadających motocykle cross’owe lub enduro. Bardzo dobrze chronią przed stłuczeniami i złamaniami oraz przed przetarciami ale nie nadają się do użytku codziennego, szczególnie do dalszych wędrówek.

 

Więcej o obuwiu również na zdjęciach >>>

 

Tekst: Tamara i Paweł Głaz

źródło: Turystyka motocyklowa – Radiator

Poradnik podróżującego motocyklisty

7 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie