Motoryzacja, News

Mielecka fabryka przedstawiła swój projekt – elektryczny samochód osobowy!!

Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca przedstawiła swój najnowszy projekt – elektryczny samochód osobowy o nazwie ELV001. Auto zostało zbudowane dzięki współpracy polskich firm i finansowemu wsparciu Unii Europejskiej.

Prototyp z Mielca został zaprojektowany przez Michała Kracika z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z kolei podzespoły mechaniczne pochodzą m.in. od firm Car Technology Production i KOMEL. Ostateczny montaż odbywał się w zakładach marki Leopard, która zajmuje się budową sportowych roadsterów. Jedynie takie elementy, jak obręcze kół, opony czy klocki hamulcowe pochodzą od zagranicznych wykonawców.

Trzydrzwiowy hatchback ELV001 waży 1,3 tony, lecz dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 41KM są w stanie rozpędzić go do 100 km/h w czasie zaledwie 6 sekund. W przeliczeniu na złotówki, pobór prądu w ELV001 wynosi ok. 5 zł / 100 km. Zasięg pojazdu wynosi 150 kilometrów, zaś czas ładowania baterii zajmuje od 6 do 8 godzin.

Auto wyposażono w fotele dla 4 pasażerów, którzy mogą podróżować tym autem w komfortowych warunkach. Choć jest to jedynie prototyp, to posiada m.in. komputer pokładowy czy kamerę cofania. Poza tym oferuje bagażnik o pojemności 310 litrów i ładowność na poziomie 550 kilogramów.

Koszt budowy samego samochodu wyniósł 8 mln zł. Przyszłość ELV001 nie jest jeszcze znana. Obecnie, model przekazano zakładom marki Leopard, która będzie przeprowadzała dalsze testy drogowe. Produkcja seryjna tego pojazdu zależy od tego, czy MARR S.A. uda się pozyskać niezbędne do tego celu fundusze.

samochód-elektryczny-Polska-Mielec

Dane techniczne:

Wymiary (dł./szer./wys.): 3890/1770/1550 mm
Pojemność bagażnika: 310 l
Ładowność: 550 kg
Waga: 1300 kg (800 kg bez baterii)
Liczba miejsc: 4 (2 w wersji dostawczej)
Układ kierowniczy: wspomagany elektryczne
Napęd: elektryczny, dwusilnikowy na przednie koła
Moc maksymalna: 25 kW
Typ baterii: Li-polimer
Pojemność baterii: 159 Ah
Tryby jazdy: Ekonomiczny, Miejski, Sportowy
Przyspieszenie 0-100 km/h: 5,5 sek.
Prędkość maksymalna: 110 km/h
Zasięg na jednym ładowaniu: do 150 km
Opony i felgi: 195/55 R16

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

Incoming search terms:

  • projekt elektryczny
6 kwietnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie