Ekologiczny samochód studentów Politechniki Lubelskiej
Motoryzacja, News

Ekologiczny samochód studentów Politechniki Lubelskiej

Jeden z najbardziej ekologicznych miejskich pojazdów skonstruowali studenci z Politechniki Lubelskiej. Razem ze swoim dziełem udało im się wywalczyć III miejsce w międzynarodowym Shell Eco Marathon w kategorii Urban Concept.

Eco Zone 505 Team – bo tak nazywa się grupa 5 studentów Politechniki Lubelskiej, która startowała w imprezie, musiał zbudować auto o małym spalaniu ale dające możliwości jazdy nim po mieście. Podjęli wyzwanie i stanęli na podium. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Francji.

– Postanowiliśmy spróbować swoich sił.

polit_lubelska_2

I jesteśmy zadowoleni z wyniku, biorąc pod uwagę że złożenie pojazdu kosztowało ok. 3 tys. złotych – mówi Michał Sapielak, jeden z autorów samochodu . To stworzone przez niego i jego znajomych ma silnik diesla o pojemności 211 cm sześciennych , 4,5 KM i uwaga spalaniu 1 litr na 80 kilometrów.

Poza sukcesem lubelskich żaków, również inne drużyny z Polski uplasowały się wysoko na podium. Rekordzistą okazał się zespół z Politechniki warszawskiej, ich pojazd na jednym litrze paliwa przejechał 390 kilometrów, czym pobili dotychczasowy rekord Polski.Konkurs odbywa się od kilku lat i ma na celu zachęcanie studentów do poszukiwania nowych sposobów oszczędzania energii. Dlatego pojazdy ekip, które zgłosiły się do rywalizacji oceniane były w dwóch kategoriach: Prototype i Urban Concept. W pierwszej z nich należy przedstawić auto, które wykaże się jak najmniejszym zużyciem tej. W tej drugiej z kolei nie tylko należy skonstruować auto o jak najmniejszym spalaniu, ale też takie, którym moglibyśmy poruszać się na co dzień po ulicach miasta.

(Jacek Słowik/www.kurierlubelski.pl)

2 kwietnia 2013

ONE COMMENT ON THIS POST To “Ekologiczny samochód studentów Politechniki Lubelskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FlICKR GALLERY
O nas

W budowie