Pierwszy na świecie samochód wydrukowany za pomocą drukarki 3-D – Urbee Hibrid
Motoryzacja, News

Pierwszy na świecie samochód wydrukowany za pomocą drukarki 3-D – Urbee Hibrid

Jeśli myślałeś, że hybryda Porsche była niesamowitym projektem samochodowym, to Urbee na pewno Cię zaskoczy. Nowy samochód hybrydowy na benzynę i etanol został w całości wygenerowany przy użyciu technologii druku 3D. We współpracy w projektowaniu ze Stratasys Kor Ecologic, powstał pierwszy samochód Urbee, który został w całości wydrukowany przy użyciu dodatkowych procesów produkcyjnych.

Urbee został zaprojektowany na konkurs X-Prize w 2010 r. – ekologiczny pojazd jest w stanie przejechać 200 mil na jednym galonie jadąc autostradą i 100 mil na jednym galonie w warunkach miejskich przy użyciu benzyny i etanolu. Bez wątpienia jest to innowacyjne wzornictwo o estetycznym, futurystycznym wyglądzie, który daje sygnał do przestawienia się na bardziej efektywną i elastyczną produkcję samochodów.

urbee hybrid samochod ekologiczny technologia druku 3d 300x173 Pierwszy na świecie samochód wydrukowany za pomocą drukarki 3 D   Urbee Hibrid

„FDM pozwala nam wyeliminować oprzyrządowanie, obróbkę, skrawanie i prace ręczne co przynosi niesamowitą wydajność, gdy konieczna jest zmiana projektu,” Jim Kor, prezes i dyrektor ds. technologii w Kor Ecologic powiedział, że jeśli uda się pokonać próbną trasę bez wykorzystania narzędzi będzie to można uznać za sukces.

Technologia druku 3D przechodziła wiele udoskonaleń w ciągu ostatnich kilku lat. Po kosztownych procesach z wątpliwymi wynikami, dziś jest powszechnie wykorzystywana do budowania wszystkiego od przebojowych strojów, do budynków, a nawet części ciała – nie ma nic dziwnego w tym, że zobaczyliśmy na tej liście również pojazdy silnikowe.

Oprac. na podst. Inhabitat.com – Andrzej Głaz

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

7 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie