Testy ciężarówek na skroplony gaz
Motoryzacja, News

Testy ciężarówek na skroplony gaz

Volvo Trucks rozpoczęło publiczne testy eksploatacyjne ciężarówek napędzanych silnikami spalającymi mieszankę metanu i oleju napędowego, przystosowanymi również do zasilania skroplonym metanem. Równocześnie w Stigs Center, w Geteborgu, zostanie otwarta pierwsza w Szwecji stacja paliwowa oferująca skroplony metan.

Volvo Trucks jest przekonane, że to przełomowy krok w popularyzacji gazu, jako paliwa do samochodów ciężarowych, ponieważ skroplony metan w połączeniu z olejem napędowym zapewnia do czterech razy większy zasięg pojazdu, w porównaniu do aut ciężarowych z konwencjonalnymi silnikami gazowymi.

– Szersze wykorzystanie gazu stanowi pomost do realizacji idei transportu neutralnego dla klimatu ? komentuje Lars M?rtensson, dyr ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks. ? W wielu krajach rozpoczyna się produkcja biogazu. Obecnie żyjemy w okresie przejściowym, w którym zmieniamy się ze społeczeństwa od dziesięcioleci uzależnionego od ropy naftowej w społeczeństwo zorganizowane wokół paliw odnawialnych. W porównaniu do konwencjonalnej techniki napędu, bazującej wyłącznie na oleju napędowym, samochód ciężarowy używający paliwa składającego się w 80% z czystego biogazu i w 20% z czystego oleju napędowego zapewnia o 80% niższą emisję CO2.

Obecnie trwają testy eksploatacyjne trzech ciężarowych Volvo FM wyposażonych w silniki 13-litrowe. Są to jednostki spełniające normę emisji spalin Euro 5, przystosowane do spalania gazu.

– Wybraliśmy rozwiązanie, w którym łączymy wysoką sprawność, typową dla silnika wysokoprężnego, z zaletami gazu, opracowując samochód ciężarowych znacznie bardziej energooszczędny, niż konwencjonalne pojazdy z silnikami gazowymi ? wyjaśnia Mats Franzén, menedżer ds. strategii i planowania silników w Volvo Trucks.

Pojazdy testowe są wyposażone w specjalne zbiorniki na skroplony metan. Ciekły gaz jest optymalny dla pojazdów zasilanych mieszanką metanu i oleju napędowego. Wykorzystując ją w proporcjach 75/25, samochód ciężarowy w transporcie długodystansowym lub międzymiastowym ma zasięg od 500 do 1000 km, zależnie od warunków jazdy. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pojazdów, w których stosuje się gaz sprężony w połączeniu z olejem napędowym oraz czterokrotnie więcej w porównaniu do samochodów ciężarowych z silnikami gazowymi o zapłonie iskrowym.

– Ogromną zaletą samochodu napędzanego silnikiem pracującym na mieszance metanu i oleju napędowego jest również możliwość spalania wyłącznie oleju napędowego, co ma znaczenie w kontekście jeszcze nie w pełni rozwiniętej infrastruktury tankowania skroplonego metanu ? podkreśla Franzén.

Testowane pojazdy są użytkowane przez firmy DHL, Götene Kyltransporter i Renova. Inauguracja testów eksploatacyjnych zbiega się w czasie z otwarciem w Stigs Center, w Geteborgu, pierwszej w Szwecji ogólnodostępnej stacji paliwowej oferującej skroplony metan. Stacja ta jest wspólnym przedsięwzięciem firm Volvo Trucks, FordonsGas Sverige i Göteborg Energi.

– Upowszechnienie się naszej technologii spalania mieszanki metanu i oleju napędowego wymaga rozwoju sieci dystrybucji metanu. Nowa stacja paliwowa to ważny krok w tym kierunku ? mówi M?rtensson.

Dotychczas punkty sprzedaży paliw oferowały wyłącznie CNG (sprężony gaz ziemny). Metan oziębiony do temperatury minus 160 st.C przechodzi w stan ciekły, zmniejszając swoją objętość o połowę. Gaz w tej postaci nosi oznaczenie LNG (skroplony gaz ziemny) lub LBG (skroplony biogaz), zależnie od pochodzenia. Obydwa te gazy (gaz ziemny lub biogaz) często bywają oznaczane wspólnym symbolem LMG (skroplony metan).

– Zainteresowanie Volvo skroplonym gazem otwiera przed nami całkowicie nowy rynek ? mówi Bo Ramberg, dyr generalny FordonsGas Sverige AB. ? W związku z popularyzacją gazu, jako paliwa również do samochodów ciężarowych, oczekujemy, że rynek ten będzie szybko się rozwijał. ? Wspierając ten trend, pokazujemy, że równolegle będzie rozwijana odpowiednia infrastruktura.

Dotychczasowe plany obejmują uruchomienie trzech stacji tankowania skroplonego metanu w Szwecji. Oprócz Geteborga, podobne punkty otworzą: Aga w Sztokholmie i Eon w Malmö. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania planuje się budowę kolejnych stacji.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

6 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie