Spaliny źródłem energii
Motoryzacja, News

Spaliny źródłem energii

Wyobraźcie sobie samochód, który napędzany jest własnymi spalinami. Science Fiction? Nie koniecznie! Naukowcy Purdue University, we współpracy z General Motors pracują nad technologią, która pozwoli pozyskiwać energię, wykorzystując różnicę temperatur pomiędzy spalinami i otoczeniem.

Biorąc pod uwagę fakt, że temperatura spalin może sięgać 700 stopni Celsiusza, gra jest warta świeczki. Dlatego cieszy fakt, że już w styczniu planowany jest wyjazd na ulice samochodu z zamontowanym prototypem urządzenia.

Opisywany konwerter to jednak nic innego jak kilka metalowych płytek, umieszczonych za katalizatorem. O ile konstrukcja nie jest skomplikowana, o tyle materiały do niej wykorzystane już tak. Najwięcej trudności sprawiło bowiem naukowcom odnalezienie odpowiedniego metalu, który charakteryzowałby się niską przewodnością cieplną (ze względu na potrzebę utrzymania różnicy temperatur).

spaliny energia ekologia 300x244 Energia ze spalin

W prototypie użyto skutterudytu (minerał zawierający kobalt, arsen, nikiel lub żelazo) jednak badacze zdają sobie sprawę, że ze względu na rzadkość minerału, nie jest to rozwiązanie idealne. Poszukiwania powszechniejszego zamiennika trwają.

Sama technologia może oczywiście znaleźć szerokie zastosowanie także poza motoryzacją np. przy ogrzewaniu mieszkań. Stąd tez dotacja dla projektu przydzielona przez amerykański Departament Energetyki.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

5 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie