Samochody na wodór coraz bliżej
Motoryzacja, News

Samochody na wodór coraz bliżej

Problem z przechowywaniem wodoru rozwiązany

Jeżdżą nie zatruwając środowiska, bo nie wydalają spalin, nie są też napędzane prądem. Napędzane są ekologicznym paliwem, które nigdy się nie skończy ? samochody przyszłości są coraz bliżej.

Pierwszy samochód w ogóle nie zanieczyszczający środowiska spalinami, napędzany wodorem powstał w Japonii dwa lata temu, ale to paliwo nie stało się popularne wśród producentów samochodów. Powód ? problemy z przechowywaniem wybuchowego wodoru w aucie. Izraelscy naukowcy jednak poradzili sobie z trudnościami i skonstruowali nowy typ zbiornika.

? Trzeba myśleć o trzech rzeczach: produkcji wodoru, jego przechowywaniu i o technologii ogniw paliwowych. My myślimy tylko o przechowywaniu ? nasza technologia rozwiąże ten problem ? mówi Dan Eliezer z Instytutu C.En Ltd.

Zbiornik na wodór jest wykonany ze szkła. Dotychczas używane wyglądały jak butla płetwonurka i były cięższe. Naukowcy przekonują, że teraz da się przejechać nawet 400 kilometrów. A wodór ma być paliwem przyszłości.

? Mamy nieprzebrane zasoby wodoru, a ropa kiedyś się przecież skończy. Ten moment na pewno nadejdzie ? mówi Moshe Stern również z Instytutu C.En Ltd.

Autobusy na gaz

Wodór juz znalazł zastosowanie w transporcie publicznym. Autobusów na ten gaz używa 10 miast w Europie w ramach specjalnego programu finansowanego z unijnej kasy.

? Jesteśmy inicjatorami specjalnego programu w którym uczestniczy Amsterdam, Londyn czy Hamburg. Jesteśmy przekonani że takie autobusy nie będą droższe w eksploatacji niż te napędzane ropą ? zaznacza Frits van Drunen z miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Amsterdamie.

Do napędu wodorowego po Hondzie przekonują się kolejni producenci. Testy prowadzi już BMW i General Motors, a wszyscy podkreślają, że chcą upowszechniać samochody, które zamiast spalin wydalają tylko parę wodną.

Autor: miha, pszl

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

Incoming search terms:

  • C En LTD
8 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie