Problem z przechowywaniem wodoru rozwiązany
Jeżdżą nie zatruwając środowiska, bo nie wydalają spalin, nie są też napędzane prądem. Napędzane są ekologicznym paliwem, które nigdy się nie skończy ? samochody przyszłości są coraz bliżej.
Pierwszy samochód w ogóle nie zanieczyszczający środowiska spalinami, napędzany wodorem powstał w Japonii dwa lata temu, ale to paliwo nie stało się popularne wśród producentów samochodów. Powód ? problemy z przechowywaniem wybuchowego wodoru w aucie. Izraelscy naukowcy jednak poradzili sobie z trudnościami i skonstruowali nowy typ zbiornika.
? Trzeba myśleć o trzech rzeczach: produkcji wodoru, jego przechowywaniu i o technologii ogniw paliwowych. My myślimy tylko o przechowywaniu ? nasza technologia rozwiąże ten problem ? mówi Dan Eliezer z Instytutu C.En Ltd.
Zbiornik na wodór jest wykonany ze szkła. Dotychczas używane wyglądały jak butla płetwonurka i były cięższe. Naukowcy przekonują, że teraz da się przejechać nawet 400 kilometrów. A wodór ma być paliwem przyszłości.
? Mamy nieprzebrane zasoby wodoru, a ropa kiedyś się przecież skończy. Ten moment na pewno nadejdzie ? mówi Moshe Stern również z Instytutu C.En Ltd.
Autobusy na gaz
Wodór juz znalazł zastosowanie w transporcie publicznym. Autobusów na ten gaz używa 10 miast w Europie w ramach specjalnego programu finansowanego z unijnej kasy.
? Jesteśmy inicjatorami specjalnego programu w którym uczestniczy Amsterdam, Londyn czy Hamburg. Jesteśmy przekonani że takie autobusy nie będą droższe w eksploatacji niż te napędzane ropą ? zaznacza Frits van Drunen z miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Amsterdamie.
Do napędu wodorowego po Hondzie przekonują się kolejni producenci. Testy prowadzi już BMW i General Motors, a wszyscy podkreślają, że chcą upowszechniać samochody, które zamiast spalin wydalają tylko parę wodną.
Autor: miha, pszl
źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling
Incoming search terms:
- C En LTD
Dodaj komentarz