Biopaliwo E85 – ekologiczne??
Motoryzacja, News

Biopaliwo E85 – ekologiczne??

W połowie 2011 roku koncern PKN Orlen zdecydował się wprowadzić na polski rynek biopaliwo, które charakteryzuje się nazwą E85. Jak już sama nazwa wskazuje składa się ono z 85% etanolu oraz z 15% benzyny. Pierwotnie nowe paliwo miało być alternatywą dla oferowanych na stacjach benzynowych tradycyjnych odmian, jednakże pomimo niższej ceny wcale biopaliwo E85 do ekonomicznych nie może być zaliczane. Powód jest prozaiczny – znacznie niższa niż w przypadku benzyny E95 wartość opałowa, która oscyluje wokół 22,7 MJ/litr. Dla porównania benzyna E95 posiada ten wskaźnik na poziomie 31,8 MJ/litr, natomiast LPG charakteryzuje się wartością opałową nieco powyżej 22 MJ/litr.

Dodatkowym faktem przemawiającym na niekorzyść biopaliwa E85 jest jego proces produkcyjny, a konkretnie niska efektywność energetyczna tego procesu. Powoduje to wysokie koszty wytworzenia etanolu, a ciągnie to za sobą również podwyższoną emisję szkodliwych substancji.

Sens tankowania mieszanki E85

Niech zatem kierowcy sami zadadzą sobie pytanie – czy warto oszczędzać kilkanaście groszy na zakupie jednego litra biopaliwa E85, jeżeli jego wartość opałowa powoduje wzrost kosztów eksploatacji naszego pojazdu o 30-40%. Odpowiedź sama ciśnie się na usta…

Pamiętać należy również, że nie wszystkie samochody są przystosowane do spalania tego biopaliwa. W przypadku normalnych aut stosowanie E85 powoduje korozję jednostki napędowej oraz wypalanie zaworów. Biopaliwo E85 może być wykorzystywane przez samochody posiadające silniki Flexifuel. W normalnych samochodach z tradycyjnymi jednostkami napędowymi możliwe jest stosowanie E85 przy zastosowaniu odpowiedniej modyfikacji gniazd zaworów oraz zamontowanie w bloku silnika podgrzewania, które zdolne jest pracować w temperaturach poniżej -15 stopni Celsjusza.

źródło: http://www.futurenergy.pl

25 sierpnia 2013

ONE COMMENT ON THIS POST To “Biopaliwo E85 – ekologiczne??”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FlICKR GALLERY
O nas

W budowie