BIOPALIWA 3 GENERACJI (ALGI)
Motoryzacja, News

BIOPALIWA 3 GENERACJI (ALGI)

Nasz problem z energią i zanieczyszczeniami mogą rozwiązać algi poprzez dostarczanie czystej energii odnawialnej w formie ciekłej, zastępując wyczerpującą się ropę.

biopaliwa3g

Algi charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem, pozwalają też na bardzo efektywne wykorzystanie terenu – z jednostki powierzchni można uzyskać 30x więcej energii niż z biopaliw 1 czy 2 generacji. US Department of Energy oszacował, że do pokrycia obecnego zapotrzebowania USA na paliwa wystarczy uprawa glonów na biopaliwo na powierzchni zaledwie 40000 km2, czyli 0.2% terenu kraju.

biopaliwa-algi-2

Nie muszą to być wcale tereny uprawne, do ich uprawy doskonale nadają się nieużytki, a jeszcze lepiej pustynie, zapewniające algom nieskrępowany dostęp energii słonecznej.
Do wzrostu algi potrzebują dwutlenku węgla, a pochłaniając go uwalniają tlen (ewentualnie, w środowisku bezsiarkowym – wodór). Doskonałym źródłem dwutlenku węgla może być np. działająca elektrownia konwencjonalna – po spaleniu paliwa dwutlenek węgla trafia do zbiornika z algami, gdzie służy im do wzrostu. Mogą rosnąć na zanieczyszczonej wodzie, w tym ściekach, które przy okazji oczyszczają.

biopaliwa-algi-1

Trwają też prace nad stworzeniem za pomocą inżynierii genetycznej mikrobów nowego typu, wychwytujących dwutlenek węgla bezpośrednio z komina elektrowni i przekształcających go w gaz, który można wykorzystać do opalania kotła. Genetycy badają też możliwość stworzenia mikroorganizmów, które będą w stanie wytwarzać wodór, wykorzystując światło słoneczne w procesie fotolizy.

Przy obecnych cenach ropy, bioprzetwarzanie ma szansę upowszechnić się, zanim jeszcze powstaną specjalnie zaprojektowane mikroorganizmy.

Technologia jest bardzo obiecująca, wciąż jednak pozostaje na etapie instalacji prototypowych. W 2008 roku największa instalacja tego typu, wybudowana w Rio Hondo w Teksasie przez firmę PetroSun, dostarcza 100 tysięcy baryłek paliwa rocznie.

Firma GreenFuel z Cambridge w Massachusetts w USA już dziś oferuje plantacje glonów, które przetwarzają do 40% emitowanego przez elektrownie dwutlenku węgla na surowiec do produkcji biopaliw. Firma stwierdza, że duża plantacja glonów, współpracując z elektrownią konwencjonalną o mocy 1 GW jest w stanie dostarczyć ponad 150 tysięcy ton etanolu rocznie.

źródło: Ziemia na rozdrożu

29 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie