Pierwsze elektryczne samochody Twizy
Motoryzacja, News

Pierwsze elektryczne samochody Twizy

Od 2006 r. flota Grupy Orange – 35 000 samochodów, w tym blisko 23 000 we Francji – jest stopniowo odnawiana na korzyść modeli emitujących mniej zanieczyszczeń. Orange wprowadziło katalog „zielona flota” (green fleet), w którym wybór modeli odbywa się na podstawie wielkości emisji CO2. Średni poziom emisji wynosi 130 g CO2/km na samochód w Grupie, a we Francji auta wprowadzane do eksploatacji od 2010 r. emitują średnio 126 g CO2/km.

Pierwsze samochody Twizy będą proponowane pracownikom na zasadzie wypożyczenia do przejazdów miejskich pomiędzy biurami, poczynając od Ile-de-France. Samochody i przejazdy służbowe pracowników stanowią obecnie ok. 5% całkowitego zużycia energii przez Grupę i prawie 15% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. W latach 2006?2020 Orange przewiduje zmniejszenie swojej emisji CO2 o 20% i zużycia energii o 15%. Cele te stanowią centralny element strategicznego planu „Conqu?tes 2015″, a są one monitorowane kwartalnie za pomocą wskaźników wyznaczonych przez Komitet Wykonawczy Grupy oraz w oparciu o wprowadzony w 2009 r. plan działań związanych z energią ze wskazaniem na obniżenie emisji związanych z samochodami i przejazdami służbowymi.

Awangardowy Renault Twizy to w 100% elektryczny pojazd czterokołowy. Dwa silniki, trzy poziomy wyposażenia i gama opcji: Twizy ma być koncepcją prostą i skuteczną. Wprowadzone do sprzedaży we Francji w marcu br., Twizy stanowi uzupełnienie gamy Renault Z.E., w której skład wchodzą obecnie modele Fluence Z.E.i Kangoo Z.E. z ub.roku (w zależności od kraju).

W 1995 r. Renault wprowadziło politykę środowiskową opartą na zmniejszeniu oddziaływań ekologicznych swoich samochodów na każdym etapie cyklu: od koncepcji do wytworzenia, od użytkowania do ich recyklingu po zakończeniu eksploatacji. Marka zobowiązała się do wprowadzenia do sprzedaży, poczynając od 2011 r., pełnej gamy aut elektrycznych, ekologicznych i ekonomicznych, kontynuując politykę środowiskową Renault eco2 rozwijaną od 2007 r. Tym samym rok 2011 stanowił decydujący rozdział w historii Renault dzięki wprowadzeniu do sprzedaży modeli Fluence Z.E. i Kangoo Z.E. Twizy dołączyło do gamy Z.E. w marcu 2012 r., ZOE będzie zaś wprowadzone do sprzedaży na francuskim rynku jesienią 2012 r.

Twizy zostało stworzone, aby ułatwić bezpieczne przejazdy w mieście. Pojazd ma zasięg 100 km w cyklu miejskim dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu o pojemności 6 kWh i możliwości ładowania z chwilą zwolnienia pedału gazu. Jego wbudowany przewód ładowania o długości 3 m pasuje do wszystkich gniazdek instalacji domowej 220 V, co umożliwia pełne ładowanie w ciągu 3,5 godziny. Pojazd ma osiągi podobne do skuterów z silnikiem 125 ccm, hamulce tarczowe na wszystkich kołach, pasy bezpieczeństwa i przednią poduszkę powietrzną.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

3 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie