Pojazd elektryczny – Chevrolet EN-V 2.0 / GM
Motoryzacja, News

Pojazd elektryczny – Chevrolet EN-V 2.0 / GM

– Nasi projektanci i inżynierowie rozważają wiele możliwości urzeczywistnienia koncepcji pojazdu EN-V. Koncept EN-V 2.0 będzie wykorzystywał mobilny Internet, systemy elektryczne oraz zaawansowaną telematykę, dzięki czemu przyczyni się do wprowadzenia zmian w branży motoryzacyjnej i zapewni stabilną przyszłość w tym sektorze, powiedział Kevin Wale, prezes i dyrektor zarządzający GM China Group. – Wizualizacje modelu EN-V 2.0 odzwierciedlają naszą wizję przyszłości.

Oryginalny EN-V (ang. Electric Networked-Vehicle – pojazd elektryczny podłączany do sieci) był prezentowany w pawilonie SAIC-GM podczas World Expo 2010 w Szanghaju i zasłynął jako jeden z najciekawszych konceptów GM w historii. Dwumiejscowy pojazd elektryczny na nowo zdefiniował pojęcie samochodu dzięki konwergencji elektryfikacji i zdolności przyłączeniowej. Koncept został zaprojektowany w celu rozwiązania problemów związanych z korkami, możliwościami parkowania, jakością powietrza i oszczędnością kosztów w miastach.

– Koncepcyjny EN-V 2.0 zachował najważniejsze cechy poprzednika i ewoluował w stronę bardziej praktycznego projektu, doskonale sprawdzającego się w eksploatacji miejskiej, powiedział Wale. – Połączenie technologii detekcji, komunikacji bezprzewodowej i nawigacji opartej na GPS stanowi podstawę technologiczną, której wybrane elementy mogłyby w przyszłości posłużyć do stworzenia zaawansowanych systemów w pojazdach przyszłości.

W modelu EN-V 2.0 zastosowano dodatkowo takie elementy jak klimatyzacja czy praktyczne schowki. Samochód zyskał również możliwość poruszania się we wszystkich warunkach pogodowych i drogowych w mieście.

– Chevrolet EN-V 2.0 ma modułową architekturę, dzięki czemu nasi inżynierowie będą w przyszłości mogli stworzyć prosty pojazd z ręcznym sterowaniem lub bardziej zaawansowany, w pełni zautomatyzowany i połączony z siecią, dodał Wale.

System bezprzewodowej komunikacji zastosowany w koncepcie umożliwia stworzenie „sieci społecznościowej” dla kierowców i pasażerów, którą będzie można wykorzystać podczas jazdy do komunikacji z przyjaciółmi lub partnerami biznesowymi. Obecnie GM planuje rozpocząć w Chinach pilotażowe badania prototypowych modeli EN-V 2.0.

Podczas targów w Pekinie z ust szefa General Motors, Dana Akersona padła też zapowiedź, że do 2016 r. GM chce produkować w Chinach do 5 mln aut rocznie, a więc dwa razy więcej niż teraz.

Ekogroup – Ekologia i Recykling

4 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie