Iveco zasilany płynnym gazem ziemnym – LNG
Motoryzacja, News

Iveco zasilany płynnym gazem ziemnym – LNG

Iveco, spółka z Grupy Fiat Industrial, zaprezentowała na wystawie „Bedrijfsauto 2012″ w Amsterdamie, nowy pojazd Stralis LNG (Liquefied Natural Gas).

Stralis LNG Natural Power zasilany płynnym gazem ziemnym to pojazd dostosowany do prowadzenia dystrybucji na średnie odległości i dostaw nocnych. Wg deklaracji producenta nadaje się do zadań w ramach dystrybucji regionalnej i krajowej, takich jak np. transport paliwa. Pojazd przedstawiony na wystawie jest dwuosiowym ciągnikiem z naczepą, wyposażonym w zasilany gazem ziemnym silnik Cursor 8 o mocy znamionowej 330 KM, ręczną skrzynię biegów, montowany fabrycznie zwalniacz hydrauliczny i układ EBS. Cięzarówka zaprojektowana została do zastosowań w zakresie od 18 do 40 ton. Jedną z głównych korzyści technologii LNG jest gwarancja uzyskania dużo większego zasięgu pojazdów, nawet do 750 km. Do tego, oprócz korzyści w postaci zmniejszenia szkodliwych emisji, które już gwarantuje technologia CNG (Compressed Natural Gas), technologia LNG umożliwia zmniejszenie masy pojazdu bez ładunku, co prowadzi do zwiększenia ładowności. W przypadku dystrybucji regionalnej, oszacowano, że możliwe jest uzyskanie oszczędności do 10 000 euro, w porównaniu z tradycyjnym pojazdem napędzanym silnikiem Diesla, na dystansie ok. 40 000 km rocznie. W przypadku wywozu śmieci i surowców wtórnych, oszacowano, że można uzyskać oszczędności do 20 000 euro rocznie.

Od 1995 r., Iveco przywiązuje wagę do napędu gazem ziemnym. Obecnie, firma jest jedynym producentem pojazdów użytkowych i przemysłowych, który oferuje samochody użytkowe zasilane metanem oraz jest europejskim liderem w badaniach i marketingu tych pojazdów, przy czym liczba aut eksploatowanych w spółkach prywatnych i sektorze publicznym wynosi 11 000.

W pojazdach wykorzystujących technologię CNG, metan jest magazynowany w stanie gazowym w stalowych zbiornikach pod ciśnieniem 200 bar. W pojazdach LNG, płynny gaz ziemny jest przechowywany w stanie ciekłym w temperaturze minus 125 stopni Celsjusza w zbiornikach kriogenicznych i doprowadzany do silnika w stanie gazowym po podgrzaniu w wymienniku ciepła. Możliwości rynkowe dla takich pojazdów są szczególnie duże w sektorach związanych z transportem żywności, paliwa, w firmach logistycznych i prowadzących nocne dostawy, gdzie zmniejszenie poziomu hałasu jest gwarantowane przez silniki z zapłonem iskrowym. Zmniejszenie poziomu hałasu, w przypadku pojazdów Stralis zasilanych gazem ziemnym, wynosi średnio od 3 do 6 dB w porównaniu z pojazdem napędzanym silnikiem Diesla o tej samej mocy znamionowej.

Modele pojazdów LNG będą wkrótce dostępne w wersjach o 2- i 3- osiach sztywnych, przeznaczonych do zadań miejskich i pozamiejskich, z 16-biegową ręczną skrzynią biegów i zwalniaczem hydraulicznym. Ewentualnie, pojazdy mogą być oferowane z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów z hydraulicznym przemiennikiem momentu obrotowego i zintegrowanym zwalniaczem. Silnik Cursor 8 na gaz ziemny spełnia normy EURO VI w zakresie granicznych wartości emisji, które wejdą w życie w 2014 r.

Pojazdy użytkowe Iveco zasilane gazem ziemnym można już zasilać biometanem, stanowiącym jedno ze źródeł energii odnawialnej o najlepszej renomie w kategoriach zmniejszenia emisji CO2.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

5 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie