Nissan Leaf – 6 zł na 100 km??
Motoryzacja, News

Nissan Leaf – 6 zł na 100 km??

Zero emisyjny Nissan Leaf w cenie 255 000 koron (ok. 130 tys. zł) będzie sprzedawany od jesieni br. w Norwegii. Będzie to dziewiąty w Europie rynek, na którym można będzie kupić model bądący panującym obecniej samochodem roku (Car of the Year).

Cena 255 000 koron norweskich (NOK) oznacza, że Leaf będzie kosztował mniej więcej tyle samo, ile tradycyjny rodzinny hatchback na lokalnym rynku, charakteryzując się przy tym niższymi kosztami eksploatacji. W Norwegii szacowane są one na niespełna 12 NOK (ok. 6 zł) na 100 km. Cena pojazdu obejmuje akumulator (z gwarancją na 5 lat lub 100 000 km), pięcioletni abonament na usługę telematyczną oraz specjalistyczną pomoc drogową obsługującą pojazdy elektryczne. Nissan Leaf jest zwolniony z jednorazowego podatku od pojazdów i VAT w Norwegii. Kierowca tego samochodu nie musi także płacić za parkowanie ani za przejazd autostradami.

Wyposażenie Nissana Leaf obejmuje klimatyzację, nawigację satelitarną, kamerę cofania, gniazdo szybkiego ładowania i moduł łączności ze smartphonem, za pośrednictwem którego kierowca może zdalnie uruchamiać ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem podróży, czyli bez zmniejszania zasięgu samochodu.

W skład wyposażenia wchodzą także elementy szczególnie przydatne w północnym klimacie: podgrzewane fotele z przodu i z tyłu, podgrzewane lusterka i kierownica oraz system podgrzewania akumulatora.

Wg kryteriów NEDC (New European Driving Cycle) zasięg Nissana Leaf wynosi 175 km. Wydawanie zakupionych pojazdów klientom rozpoczęło się już w Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii i Portugalii. Zamówienia przyjmują też dealerzy w Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Belgii. Klienci na tych rynkach wkrótce odbiorą własne egzemplarze. Pierwsze dostawy do Norwegii są planowane przed końcem bieżącego roku.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

23 grudnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie