Turbiny wiatrowe przy drogach coraz popularniejsze… wśród projektantów
Motoryzacja, News

Turbiny wiatrowe przy drogach coraz popularniejsze… wśród projektantów

Wydaje się, że na naszych oczach powstał nowy trend wśród projektantów. Zobaczymy, czy w najbliższym czasie przejmą go inwestorzy oraz wykonawcy i zaczną stosować go w praktyce. Chodzi o turbiny pozyskujące energię z ruchu samochodowego.

 

Stały dopływ energii, coraz ciekawsze rozwiązania, powiązanie z innymi instalacjami ? wydawałoby się, że to projekty do zastosowania od razu. Niestety, do tego potrzebne jest spełnienie jeszcze jednego warunku, związanego z kosztami. Na tym chyba należy zakończyć tę historię bez happy-endu i przejść do samego konceptu.

Voltair to projekt rodem z Portugalii, a jego autorem jest Luis Castanheira Santos. Projektant przekonuje, że docelowo mogą one działać przy każdym typie drogi, w szczególności przy autostradach.

voltaire turbiny wiatrowe ekologia 300x124 Turbiny wiatrowe przy drogach coraz popularniejsze... wśród projektantów

voltaire turbiny wiatrowe energia odnawialna 300x124 Turbiny wiatrowe przy drogach coraz popularniejsze... wśród projektantów

Trudno powiedzieć, co, poza oryginalnym wyglądem, wyróżnia Voltair od innych pomysłów na pozyskiwanie energii z ruchu samochodowego. Zasada działania ta sama, argumenty o możliwości zasilania oświetlenia drogowego też gdzieś już czytaliśmy. Konkludując, chętniej napiszemy Wam w końcu o jakiejś realizacji niż o kolejnym koncepcie tego typu!

ekologia energia odnawialna turbiny wiatrowe 220x300 Turbiny wiatrowe przy drogach coraz popularniejsze... wśród projektantów

Autor: Jacek Basiński

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

15 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie