Ekologia w motoryzacji – Ekologiczny samochód
Motoryzacja, News

Ekologia w motoryzacji – Ekologiczny samochód

W dzisiejszych czasach jednym z najgroźniejszych zagrożeń są zanieczyszczeni a konkretnie spaliny pochodzące z samochodów. Jeśli pomyślimy o ilości spalin emitowanych przez rury wydechowe, liczbą kilometrów każdego samochodu, a także liczbą samochodów na całym świecie, możemy stwierdzić, że poziom zanieczyszczenia na Ziemi wzrasta w zastraszającym tempie.

Żeby przeciwdziałać tej sytuacji i pomóc ziemskiej atmosferze, naukowcy i fabryki samochodowe coraz częściej wdrażają tworzenie nowych ekologicznych rozwiązań. Samochody takie są robione z myślą o ochronie środowiska i redukcja szkodliwych spalin. Niektóre z nich są nawet napędzane gazem, co pozwala uniknąć emisji gazów dwutlenku węgla do atmosfery.

Istnieją różne typy ekologicznych samochodów, nie ma standardowego modelu. Niektóre przykłady najważniejszych typów ekologicznych samochodów to: samochody słoneczne, samochody na wodór, samochody elektryczne i samochody napędzane biopaliwem.

Największe spory dotyczą ustalenia limitów. Projekt zakłada, iż od 2012 r. wszystkie sprzedawane w UE auta mają emitować średnio 120 g dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. Komisja Europejska chce, aby przekroczenie limitu emisji kosztowało producenta 35 EUR za każdy gram nadmiarowej emisji od każdego samochodu. W roku 2015 kwota ta miałaby wzrosnąć do 95 EUR. Niemieccy producenci (specjalizujący się w produkcji dużych aut) zaproponowali, by większy ciężar samochodu automatycznie pozwalał na dużo wyższe limity emisji i żeby kary za przekroczenie limitów były małe. Koncerny z Włoch i Francji (produkujące o wiele więcej aut mniejszych) sugerują jak najmniejsze odchylenia od przyjętego limitu i szybko rosnące kary.

W każdym razie, musimy być świadomi, że nie ma samochodu całkowicie przyjazne dla środowiska. Jednak tego typu samochody są bardzo ważne, ponieważ mogą wiele pomóc w redukcji zanieczyszczenia na całym świecie. Ekologiczne samochody nie są jeszcze rozwiązaniem problemu, ale jak dotąd są one najlepszym sposobem w jaki możemy chronić naszą planetę i atmosfery.

Większość państw europejskich zachęca dzisiaj do zakupu samochodów o szczególnie niskim poziomie emisji CO2. Do tej grupy nie należy tylko kilku członków Unii Europejskiej, w tym Polska.

Konrad Bem

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

Incoming search terms:

  • ekologia w motoryzacji
22 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie