News, Turystyka motocyklowa

Poradnik podróżującego motocyklisty

Prolog
Podróże są pasją i trzeba umieć odpowiednio je celebrować. Uświadamiają nam kim tak naprawdę jesteśmy i czego chcemy od życia. Oswabadzają/wyzwalają z więzów codzienności dodając życiu pikanterii i co najważniejsze – pozwalają poznać samego siebie.

 

Poradnik, który czytacie jest naszym wspólnym dziełem i napisaliśmy go bazując na swoich wieloletnich podróżniczych doświadczeniach i przeżyciach. Jest przeznaczony dla początkujących motocyklistów, którzy posiadają podstawowe umiejętności ale brak im jeszcze odwagi aby urzeczywistnić swoje marzenia i plany związane z podróżami. W poradniku znajdziecie ciekawe i atrakcyjne relacje z podróży po Europie i Azji oraz informacje praktyczne dotyczące rodzajów dróg i formalności granicznych. Znajdziecie tu przede wszystkim mapy tras, przydatne wskazówki i rady odnośnie planowania wyprawy, przygotowania motocykla, podstawowych zasad pakowania bagażu, wyboru kasku, butów i odzieży. Jeśli jesteście ciekawi świata i chcecie poznać jego najatrakcyjniejsze zakątki – ten poradnik jest właśnie dla Was.

 

1. Pomysł na wyprawę

 

Jeśli czytacie nasz poradnik to znaczy, że szukacie pomysłów atrakcyjnego  spożytkowania wolnego czasu. Wyprawa motocyklowa jest interesującą alternatywą dla nudnych urlopów i wakacji spędzanych wyłącznie na plaży. Poszukiwacze przygód i wrażeń znajdą je niezależnie od miejsca i warunków. Proponowane przez nas trasy mogą być dowolnie modyfikowane i dostosowywane do umiejętności oraz tempa podróży.

Proponowane trasy – dalej >>>

Proponowane trasy – bliżej >>>

Pomysł na wyprawęMożecie:
–  zataczać pętle jeżdżąc bez bagaży i wracać do miejsca zakwaterowania;
– połączyć kilka tras tworząc spójną całość i samodzielnie zaplanować dłuższą wyprawę;
– zjechać z wytyczonych tras w boczne drogi w celu lepszej penetracji/esploracji obszaru;
– zmieniać dowolnie przebieg i kierunek proponowanych tras.
W niniejszym poradniku znajdziecie rzetelne i sprawdzone informacje dotyczące wszystkich przedstawionych przez nas tras. Asfaltowe drogi, którymi będziecie się w większości poruszać będą się różnić od siebie stanem i jakością nawierzchni. Dodatkowe propozycje (krótkie odcinki w Estonii, Czarnogórze, Albanii i inne) umożliwią Wam sprawdzenie umiejętności jazdy po błotnistych i kamienistych odcinkach oraz szutrach. Z wytyczonych tras można korzystać według własnego uznania, wydłużając lub skracając pobyt w poszczególnych miejscach, odwracając ich przebieg lub łącząc je w jedną całość.

 

Zaplanowanie wyjazdu
Planowanie wyjazdu to z pozoru prosta sprawa. Jeśli mamy do czynienia z jazdą motocyklem po Polsce lub jednorazowym wyjazdem na zlot motocyklowy – to jesteśmy w stanie zgodzić się z tym twierdzeniem. Wybierając się w podróż za granicę mamy już trudniejszy orzech do zgryzienia. Wybór kraju docelowego, który chcemy zwiedzić motocyklem to najprostszy element przygotowań. Problemy mogą się pojawić dopiero po drodze lub podczas przekraczania granicy państwowej. Aby ich uniknąć należy dobrze przemyśleć trasę przejazdu biorąc pod uwagę wiele czynników ale przede wszystkim swoje możliwości i umiejętności.
Przydatne na wyprawie

•    Przed wyjazdem należy zebrać jak najwięcej informacji na temat krajów docelowych oraz tranzytowych. Najlepszym źródłem informacji będą ambasady, konsulaty, biura turystyczne. Dodatkowym źródłem mogą być informacje pozyskane od znajomych, ponieważ są zazwyczaj sprawdzone i bardzo przydatne. Zebrane informacje pozwolą nam poznać kulturę i specyfikę danego kraju a w wielu przypadkach  pomogą uniknąć trudnych i niewygodnych sytuacji.
•    Najważniejszą sprawą po wybraniu kraju docelowego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów (np. paszport, wiza, ubezpieczenie zdrowotne, dowód rejestracyjny, prawo jazdy, zielona karta, upoważnienie notarialne itp.), które umożliwią nam wjazd na teren wybranego kraju bez żadnych trudności i niepotrzebnej straty czasu. Upewnijmy się, że nasze dokumenty są ważne i kompletne!
•    Dobre mapy i sprawny GPS ułatwią nam znacznie podróżowanie oraz umożliwią modyfikacje trasy wedle własnych potrzeb, możliwości i upodobań. Dzięki nim nie zgubimy się w terenie i dotrzemy do atrakcyjnych miejsc, które polecą nam okoliczni mieszkańcy.
•    Odpowiednie przygotowanie motocykla będzie w znacznym stopniu zależeć od naszych indywidualnych preferencji i rodzaju trasy. Znając jakość i typ dróg, którymi będziemy jechać musimy dobrać odpowiednie ogumienie, ponieważ w większości przypadków zadecyduje to o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy. Nie zapomnijmy o instrukcji obsługi motocykla!

 

 

Jazda w pojedynkę czy w grupie ?
Samotna jazda czy podróż w doborowym towarzystwie – to na pewno temat wart dogłębnego przemyślenia. Oto kilka wskazówek, które być może ułatwią Wam decyzję, z konsekwencjami której będziecie borykać się podczas całego wyjazdu:
W pojedynkę

•    Jadąc w pojedynkę może być nam trochę smutno. Są jednak osoby, które wybiorą właśnie taką opcję podróżowania. Daje ona poczucie wolności i niezależności. Brak większej liczby osób nie będzie wymagał od Was żadnych kompromisów i dostosowywania się do niewygodnych towarzyszy podróży, o czym możemy przekonać się niestety często w trakcie wyjazdu. Wybór miejsca noclegowego, restauracji czy nawet częstotliwość postojów mogą okazać się dość uciążliwymi elementami podczas długiej podróży.
Jazda w małej lub większej grupie

•    Jazda w małej lub większej grupie także ma swoje dobre i złe strony. Wyjazd tego typu można określić jako szereg atrakcji wynikających z różnic charakterów, które obfitują w śmieszne sytuacje ale często prowadzą do różnicy zdań i nieporozumień. Na pewno jazda w dużej grupie musi być podporządkowana ustalonym wcześniej zasadom, do których wszyscy bez wyjątku muszą się stosować. Podróżująca razem grupa musi mieć ten sam cel i przypominać jeden spójny organizm.

Chodzi tu m.in.
o wyznaczenie godzin porannych pobudek, określenie dziennych dystansów, postoje, posiłki oraz miejsca noclegowe. Jazda w dużej grupie może czasami – ze względu na bezpieczeństwo – wymuszać podział na dwie mniejsze grupy jadące w pewnej odległości od siebie. Pamiętajmy, że większe bezpieczeństwo i komfort jazdy na jednym pasie zapewni nam jazda w tzw. szachownicę czyli jeden motocyklista z prawej strony a drugi z lewej strony pasa. W przypadku zwężenia drogi oraz na niebezpieczniejszych odcinkach zachowajmy większe odstępy między motocyklami. Najmniej doświadczeni kierowcy oraz właściciele najwolniejszych pojazdów powinni jechać na przedzie kolumny aby mogli w razie trudności liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Ważne jest także tempo jazdy optymalne dla wszystkich członków grupy, które będzie nadawał lider – najbardziej doświadczony kierowca i podróżnik znający pozytywne i negatywne strony długodystansowych wyjazdów.

Jazda na luzie

Możecie też stworzyć grupę luzaków – bez zasad i konkretnego planu podróży. Daje to radość bezstresowego podróżowania – sama przyjemność z jady. Nie ważne gdzie dzisiaj dojedziemy.

 

Liczymy na Wasze komentarze w artykule – tylko zarejestrowani użytkownicy.

Cd. – wkrótce.

 

 

Tekst: Tamara i Paweł Głaz

 źródło: Radiator mototurystyka

Jazda po bezdrożach

10 marca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie