Turystyka motocyklowa
News, Turystyka motocyklowa

Turystyka motocyklowa

Gruzińska Droga Wojenna - wodospady / Fot. Radiator-mototurystyka.pl

Turystyka motocyklowa – połączenie turystyki i przemieszczania sie motocyklem. Czyli poznawanie swiata w celach wypoczynkowych i niekomercyjnych z wykorzystaniem motocykla jako glownego srodka transportu.

Rozwój motocykla

Pierwszy motocykl powstał w 1885 roku. Już pod koniec XIX produkowane były komercyjnie. Pewne okresy historyczne niewątpliwie przyspieszyły jego rozwój. Motocykle będąc ekonomicznym środkiem transportu brały istotny udział w I i II Wojnie Światowej oraz w odbudowie świata w latach ’50 XX wieku. Początkowo produkcja zdominowana była przez fabryki europejskie, jednak dominacja ta została na początku lat ’70 przełamana wejściem na rynek produktów japońskich. Po ustaleniu się pewnej równowagi, stan ten trwa do dziś, a motocykle są coraz popularniejsze. W 1987 r. całkowita produkcja wynosiła 8,344 mln. sztuk rocznie. Dla porównania w 2002 było to już prawie 3 krotnie więcej.

Rozwój turystyki motocyklowej na świecie

Równolegle do upowszechniania tego taniego środka transportu odbywano pierwsze podróże w celach rekreacyjnych. Łatwo przewidzieć, że początkowo były to krótkie dystanse a rozrywka należała jedynie do zamożnych. Pierwsza podróż dookoła świata odbyła się w latach 1928-1936. Węgrzy – Zoltan Sulkowsky, wraz ze swoim przyjacielem Gyula Bartha – podróżowali motocyklem Harley-Davidson z wózkiem bocznym. Wyczyn ten ukończył również rok później Robert Edison Fulton, Amerykanin, syn przyjaciela Thomasa Edisona. Z początkiem lat ’70 XX w. dalekie podróże motocyklowe upowszechniły się. Być może sprawca tego zamieszania był Ted Simon który wydal swoja książkę opisująca podroż dookoła świata zatytułowaną „Jupiter’s Travel”. Do dzisiaj motocykliści podróżowali w każdy zakątek świata na każdym typie motocykla. Najdłuższa podróż motocyklowa według Księgi Rekordów Guinnessa: Simon i Monica Newbound – 183000km (2009)

Rozwój turystyki motocyklowej w Polsce

W 1907 r. zorganizowano pierwsza organizacje motorowa w Polsce pod nazwa Towarzystwo Automobilistów Królestwa Polskiego. Organizacja ta utworzyła w 1926 r. sekcje turystyczna konkurencyjna do istniejącego od roku Polskiego Touring Klubu. W 1927 r. powstał Polski Związek Motocyklowy który wraz z pozostałymi został po wojnie zrzeszony w ramach Polskiego Związku Motorowego. Czas okupacji komunistycznej niestety nie sprzyjał rozwojowi turystyki motocyklowej w Polsce, chociaż trzeba przyznać, że niektórym się udało: Marek Michel w 1974 r. ukończył podróż dookoła świata na WSK 125. W tamtych czasach głównie podróżowaliśmy po Polsce czy ościennych krajach komunistycznych. Motocykle japońskie czy zachodnioeuropejskie były praktycznie niedostępne. Po upadku Żelaznej Kurtyny polska turystyka motocyklowa rozkwitła. Podróżujemy wszędzie.

Źródło: Wikipedia.pl

Incoming search terms:

  • turystyka motorowa
  • turystyka motocyklowa
7 lipca 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie