Benzyna wytwarzana z powietrza??
Motoryzacja, News

Benzyna wytwarzana z powietrza??

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w USA znaleźli prawdopodobny sposób na otrzymanie benzyny prosto z powietrza.

 

Wydaje się to niemożliwe a jednak, istnieje pewien enzym znajdujący się w korzeniach soi, który zwykle zamienia gaz azotowy w amoniak. Zdolny jest także do przemiany tlenku węgla w? propan.

Organizm nazwany Azotobacter vinelandii jest powszechnie występującą w glebie bakterią. Można go znaleźć w korzeniach roślin takich jak soja.

„W czasie naszych ostatnich badań zdaliśmy sobie sprawę, że bakteria posiada jeszcze jedną ciekawą właściwość” ? powiedział Markus Ribbe, naukowiec zajmujący się badaniami.

Grupie naukowców udało się wyizolować pojedynczy enzym odpowiedzialny za przemianę azotu w amoniak. Jednak bez dostępu do azotu i tlenu związek ten zdolny jest do produkcji krótkich łańcuchów węglowych (dwu i trójwęglowych) w obecności tlenku węgla (CO). Związek trójwęglowy popularnie nazywany jest propanem ? niebieskim gazem używanym w kuchenkach na całym świecie.

Enzym zdolny jest na razie do produkcji krótkich łańcuchów. Ribbe jest jednak zdania, że uda się dokonać jego modyfikacji by otrzymać dłuższe łańcuchy węglowe pozwalające otrzymać ciekłe paliwo syntetyczne.

Badania są wciąż we wczesnej fazie, ale gdyby się powiodły udałoby się stworzyć technologię dodatkowego zasilania samochodów czerpiących swoje źródło ze spalin a w niedalekiej przyszłości, być może? prosto z powietrza.

źródło: Ekogroup – Ekologia i Recykling

30 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
O nas

W budowie